Rok 2014. Co się wydarzy?

co szykują ciekawego na przyszły rok lokalne instytucje kultury?

Co dla nas szykują ciekawego na przyszły rok lokalne instytucje kultury? Oto wybrane propozycje. Mozart w Operze, Broniewski i... Figura w Teatrze Wybrzeże, Huelle w Teatrze Miejskim, Tycjan w Muzeum Narodowym, Opener Festival 2014 - zapowiada Polska Dziennik Bałtycki.

Nadchodzi pionierska edycja bez Heinekena w nazwie

Najsłynniejszy polski letni festiwal odbędzie się w dniach 2-5 lipca, po raz pierwszy bez sponsora tytularnego w nazwie. Jak widać po już ujawnionych gwiazdach - Pearl Jam, The Black Keys, Phoenix, Pusha T oraz Bokka - fani nie powinni odczuć negatywnych konsekwencji tej zmiany. Tym bardziej że dostawca piwa pozostanie ten sam...

Piękne Requiem

Jedną z ciekawszych propozycji muzycznych na przyszły rok może być koncert inaugurujący kolejną edycję Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Koncert ten, który się odbędzie na początku kwietnia w oliwskiej archikatedrze, będzie kontynuował jednocześnie tradycję Koncertów Papieskich. Zwykle podczas tych koncertów wykonywano msze żałobne, tak też będzie tym razem - zabrzmi piękne Requiem mistrza niemieckiego romantyzmu Johannesa Brahmsa. Orkiestrę PFB i Chór Filharmonii z Mińska poprowadzi Ernst van Tiel.

Figura i inni

W teatrze Wybrzeże szykuje się interesujący początek roku

Janusz Wiśniewski reżyseruje "Martwe dusze" Gogola. Premiera już 22 lutego. Katarzyna Figura (od tego sezonu aktorka teatru Wybrzeże) zagra w sztuce "Wyspa Marivaux" - na motywach utworów Pierre'a de Marivaux. Reżyseruje Iwo Vedral. Premiera 14 marca. Dyrektor Adam Orzechowski wyreżyseruje natomiast sztukę Radosława Paczochy pt. "Broniewski".

Bosch i grzech

Mozart i... Vermeer w Operze Bałtyckiej

Dzieła Bruegela, Boscha, Tycjana i innych wielkich malarzy zobaczymy w październiku w Muzeum Narodowym na wystawie "Grzech - lustro ludzkich zachowań i porządku wszechświata". Będą malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba oraz rzemiosło artystyczne. Eksponaty przyjadą z Szepmuveszeti Muzeum w Budapeszcie, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, muzeów w Sibiu, Madrycie, Brugii i w Polsce. Miejscem wystawy będą Zielona Brama i muzeum przy ul. Toruńskiej.

Dla tych, którzy chcą się oderwać od rzeczywistości...

Dwie premiery Opery Bałtyckiej zaplanowane na rok przyszły już dziś należy zapowiedzieć. I tak, 8 marca - spektakl w koprodukcji z Warszawską Operą Kameralną "Cosi fan tutte" Mozarta, w reżyserii Marka Weissa. Z cyklu "Niderlandy" BTT zobaczymy m.in. spektakl Izadory Weiss inspirowany obrazem Vermeera "Nalewająca mleko".

W Sfinksie będzie prawie tak jak w Babich Dołach

Koncert Gorillaz Sound System w sopockim klubie S.F.I.N.K.S700 to pierwszy znaczący alternatywny występ w Trójmieście w nowym roku 2014. Nie będzie to oczywiście Gorillaz w pełnej krasie, tylko porządny set didżejski pamiętny z Open'era sprzed kilku lat. Jako mistrz ceremonii zaprezentuje się perkusista Remi Kabaka, w wirtualnym świecie znany jako Russell Hobbs.

Już w styczniu Państwowa Galeria Sztuki zaprasza na II Międzynarodowe Spotkania Performerek. Do Sopotu zjadą performerki ze wszystkich kontynentów, światowe gwiazdy!

W czerwcu - "Miłość własna, czyli artyści kochają siebie" - wystawa zbiorowa ponad 20 artystów; największe nazwiska w sztuce polskiej, m.in. Kozyra, Nieznalska, Robakowski. Zadaniem wystawy będzie pokazanie, jak artyści widzą siebie. Niewykluczone, że pojawią się wątki autoerotyczne, co tylko doda ekspozycji pikanterii...

Paweł Huelle napisał nową sztukę - premiera już 18 stycznia

W Teatrze Miejskim w Gdyni "Tango milonga" i gdyński półświatek, klasyczny kryminał z historią miasta w tle, czyli najnowsza sztuka Pawła Huellego w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Ta premiera oczekiwana jest z wielkim zainteresowaniem. Lato 1939. Ostatnia doba Witolda Gombrowicza w Gdyni, tuż przed wypłynięciem do Argentyny. Pisarz podejrzany jest o morderstwo...

(-)
POLSKA Dziennik Bałtycki
2 stycznia 2014

Książka tygodnia

Starożytny teatr i dramat w świetle pism scholiastów. Leksykon
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Katarzyna Chiżyńska, Jadwiga Czerwińska, Małgorzata Budzowska

Trailer tygodnia