Rok 2016 w MOS-ie-„Więcej SZTUKI! ”

Małopolski Ogród Sztuki

Z niemałym opóźnieniem mamy przyjemność przedstawić Państwu nasze artystyczne plany na 2016 rok. Opóźnienie wynika z faktu oczekiwania na decyzję o przyznaniu dotacji MK i DN na poszczególne projekty. W sumie MOS otrzymał dofinansowanie w wysokości 237 tysięcy.

Trwają już próby do nowego spektaklu pt. „Dzieje upadków" na podstawie „Kuzynki Bietki" Balzaca. Autorami adaptacji są młodzi twórcy-Michał Kurkowski-jeszcze student PWST i Małgorzata Warsicka, absolwentka krakowskiej reżyserii, laureatka zeszłorocznego Festiwalu Debiutantów „Pierwszy Kontakt" w Toruniu. Na realizację spektaklu w MOS Małgorzata Warsicka otrzymała stypendium Narodowego Centrum Kultury z programu Młoda Polska. Scenografię projektuje Marcin Chlanda, muzykę i całą sferę dźwiękową komponuje Karol Nepelski, do udziału w spektaklu została zaproszona śpiewaczka operowa Barbara Majewska .Przedstawienie będzie miało orginalną, nowatorską formę łączącą spektakl dramatyczny z widowiskiem muzycznym i instalacją dźwiękową wpisaną w multimedialną przestrzeń MOS-u. Premiera 15 kwietnia.

Od 13 do 22 maja zapraszamy na kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki , który po raz kolejny otrzymał dofinasowanie z MK i DN.Tegoroczna edycja pod hasłem Ciało( nie )Wystarczy/The Body is (not) enough skonfrontuje artystów, którzy wykorzystują w pracy najnowsze interaktywne technologie z tymi, dla których najważniejszym środkiem wyrazu pozostaje ciało. Wśród gości festiwalowych nie zabraknie największych gwiazd tańca współczesnego. Kuratorką edycji jest Katarzyna Bester. W ramach festiwalu po raz pierwszy MOS przygotowuje własną premierę. Będzie to nowa odsłona projektu DIGITAL GARDEN 2016 stworzonego przez ekipę multimedialną MOS, kompozytora Marcina Janusa i zaprzyjaźnionych tancerzy. Szczegółowy program festiwalu ogłosimy wkrótce.

We wrześniu zapraszamy na kolejna premierę w ramach projektu TEATR 13 PLUS.W tym roku projekt został doceniony przez MK i DN i otrzymał dotację. Dzięki niej zrealizujemy sztukę E. V. Rathenböck „Głodne dziecko". Jest to przejmująca opowieść młodej kobiety, która jako nastolatka zachorowała na anoreksję. Problem ten dotyka bardzo wielu młodych kobiet, niestety również w Polsce. Jak łatwo popaść w koszmar choroby i jak z niego się wydostać- o tym opowie nasz spektakl. Po każdym przedstawieniu zgodnie z ideą projektu będą odbywały się spotkania młodej publiczności z psychologami i terapeutami. Premiera 24 września.

W listopadzie kolejny dofinansowany przez MK i DN nowatorski projekt adresowany do widzów w wieku 8-12 lat. „Baśń z dźwiękowego lądu" to interaktywna (wizualno-dźwiękowo-dotykowa) opera na podstawie baśni braci Grimm w reżyserii Marii Spiss. W spektaklu nie będą brać udziału żywi aktorzy, a wyłącznie ich głosy. Śledzenie opowieści będzie polegało na poruszaniu się po wyznaczonej ścieżce, od stacji do stacji ,gdzie będzie można wysłuchać kolejnej części opowieści. Narracja zostanie zintegrowana z utworem muzycznym oraz efektami dźwiękowymi, które przez cały czas trwania spektaklu będą towarzyszyć widzom, wypełniając także całą przestrzeń sceny, stanowiąc razem swoisty utwór muzyczny. Premiera tej nowatorskiej opery dla dzieci 12 listopada.

W 2016 nie zabraknie również wystaw i cykli poświęconych sztukom wizualnym i architekturze.

W maju zaprosimy Państwa na wystawę fotografii niemieckiej artystki Claudii Reinhardt, zatytułowaną „Dead loves". Na jej realizację otrzymaliśmy dofinansowanie z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Kuratorką wystawy jest Anna Bas.

Reinhardt jest absolwentką Hamburskiej Akademie der Künste, założycielką czasopisma „Neid, wiązanego w Niemczech z tzw. trzecią falą emancypacji skupioną wokół Judith Butler. W swoich pracach zajmuje się przede wszystkim problemem postrzegania kobiet-artystek we współczesnym społeczeństwie i ich wizerunków w sztuce i kulturze masowej. Artystka pokazywała swoje prace na licznych wystawach m.in.. w Seulu , Nowym Jorku, Berlinie. Claudia Reinhardt wyraziła zgodę na udział w dyskusji i spotkanie z publicznością. Wernisaż 13 maja.
Kobiece spojrzenia na sztukę i świat będą obecne w cyklu „ONE". Będą to pokazy filmów o polskich artystkach różnych generacji : Alinie Szapocznikow, Katarzynie Kobro, Ewie Kuryluk. Cykl odbędzie się w październiku.

Jesienią zaprosimy również na wystawę młodego artysty Dominika Cierpiała pt. "Wyprzedaż". Jej tematem jest sytuacja egzystencjalna twórcy, kwestia jego miejsca pracy w sensie dosłownym, a więc prawo do posiadania pracowni, która umożliwia mu proces twórczy. Wystawa będzie rodzajem instalacji zmuszającej widza do wejścia w przestrzenie stworzone przez artystę.

Wydarzeniom z dziedziny sztuk wizualnych towarzyszy nasz nowy cykl edukacyjny „Po co sztuka? Co po sztuce?" To seria wykładów Magdaleny Ujmy poświęconych sztuce najnowszej i zjawiskom współczesnej kultury. Cykl składa się z 10 comiesięcznych wykładów przeznaczonych dla licealistów, studentów i dorosłych zainteresowanych aktualnymi tendencjami w sztuce. Magdalena Ujma jest historykiem sztuki, krytykiem i kuratorem wielu wystaw.

Jesienią w kinie MOS pokażemy cykl Polska awangarda-historia filmowa czyli wybitne filmy dokumentalne ukazujące zapomniane, a wyjątkowe osobowości polskiej sztuki. Przywołane zostaną postaci takie jak kompozytor Eugeniusz Rudnik, twórca muzyki eksperymentalnej, artysta, architekt Wacław Szpakowski, pionier minimal art, twórcy filmów eksperymentalnych, autorzy książek, Franciszka i Stefan Themersonowie , twórca teatralny Helmut Kajzar i Miron Białoszewski. Kontynuować będziemy również cykl Łukasza Maciejewskiego Przywrócone arcydzieła, mający za cel przypominanie wartościowych dokonań polskiej kinematografii.

Galeria Architektury GAGA w tym roku zaprezentuje trzy wystawy: Atelier Loegler Architekci – Romuald Loegler, Pracowni projektowej - Zbigniew Maćków, Biura Projektów Arch- Deco – Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski.

W 2016 po raz kolejny MOS będzie gościł: festiwal OFF Camera, Krakowski Festiwal Filmowy, Sacrum Profanum, Studencki Festiwal Piosenki oraz festiwal Etiuda i Anima. Nowością tegoroczną jest nawiązanie stałej współpracy z Chórem Polskiego Radia i Krakowskim Teatrem Tańca. W czerwcu zaś po raz pierwszy odbędzie się w MOS Festiwal Reportażu.
Ponadto przez cały rok będą odbywały się autorskie warsztaty edukacyjne, arte-terapeutyczne, koncerty i spektakle dla najmłodszych.
Niech MOS miesza, a sztuka łączy.

Iwona Kempa
Kierownik Artystyczny MOS

(-)
Materiał Teatru
29 marca 2016

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...