Romantyczna premiera w katowickim Ateneum

"Ballady i romanse" - reż. Gabriel Gietzky - Śląski Teatr Ateneum, Teatr Pinokio w Łodzi - 2022-09-16

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum otworzy sezon premierą „Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, które realizowane w koprodukcji z Teatrem Pinokio w Łodzi, pojawią się na afiszu 16 września (piątek) o godz. 18.00. Będzie to trzecia realizacja tytułu w historii katowickiej sceny – po inscenizacjach Danuty Michałowskiej w 1978 roku i Karela Brožka w 2009.

Twórcy adresowanego do młodzieży i widzów dorosłych przedstawienia – reżyser Gabriel Gietzky, scenografka Klaudia Laszczyk, kompozytor Michał Zdrzałek i choreograf Szymon Michlewicz-Sowa – postanowili spojrzeć na „Romantyczność", „Świteziankę", „Lilie" czy „Rybkę" nieco inaczej, niż przyzwyczaiła nas szkolna interpretacja poetyckiej lektury. Tym bardziej, że sam Mickiewicz pisząc „Ballady i romanse" miał do tych tajemniczych, wywodzących się z tradycji gminnych opowieści nie tylko emocjonalny stosunek, ale przecież i nieco dystansu.

Realizatorzy spektaklu spróbowali przyjrzeć im się z perspektywy współczesnego pokolenia młodych ludzi, którzy w wyjątkowym, fascynującym świecie pełnym fantazji, ludowych wierzeń i prawd moralnych niejednokrotnie odnajdą własne nastroje i dylematy, a również bliską im estetykę.

Aktorzy posługując się wielością form i technik, bawią się tekstem, ruchem, piosenką... Inscenizacja wykorzystuje bowiem różne konwencje teatralne,
z groteską i farsą włącznie, zachowując jednak ogromny szacunek dla wspaniałego mickiewiczowskiego wiersza.

Przedstawienie zrealizowano w ramach Roku Romantyzmu Polskiego i projektu „Romantyczność 2022" związanego z dwusetną rocznicą wydania „Ballad
i romansów". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Renata Chudecka
Śląski Teatr Ateneum
16 września 2022
Portrety
Gabriel Gietzky

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia