Romantyzm odzyskany

"Mickiewicz. Dziady. Performance" - reż. Paweł Wodziński - Teatr Polski w Bydgoszczy

22 kwietnia Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na premierowy spektakl "Mickiewicz. Dziady. Performance", będący ostatnim ogniwem projektu romantycznego realizowanego przez TPB

 

"Mickiewicz. Dziady. Performance" w adaptacji i reżyserii Pawła Wodzińskiego jest próbą "odzyskania" i racjonalizacji narracji romantycznej, przez wiele dziesięcioleci manipulowanej i wulgaryzowanej, wykorzystywanej do dziś doraźnie przez polityków, kościół katolicki, a także przez rynek i media, środowiska tworzące na jej bazie nowe wersje starych mitologii.

Premiera w Teatrze Polskim w Bydgoszczy nieprzypadkowo spotyka się z czasem Wielkanocnym. Rzadko się dziś pamięta, że obrzęd Dziadów obchodzony był dwa razy w roku: w okolicy święta zmarłych - jako związany ze śmiercią obrzęd żałobny oraz w czasie wielkanocnym - jako święto życia i mocy. Interpretacja Pawła Wodzińskiego wychodzi poza schematy patrzenia na tekst "Dziadów" Mickiewicza w kontekście śmierci, żałoby i martyrologii narodowej. To sztuka o budowaniu wspólnoty narodowej i wzmacnianiu własnej tożsamości. Intencją jest ironiczne i krytyczne przyjrzenie się rytuałowi zaplanowanemu przez Mickiewicza i zdjęcie z niego narosłych, banalizujących interpretacji.

(-)
Materiały Teatru
6 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Trailer tygodnia