Royal Russian Ballet

O uczuciu Romea i Julii opowiedzą tańcem najlepsi tancerze z Ukrainy

Po raz pierwszy w Polsce Royal Russian Ballet przedstawi najpiękniejszą historię o potędze prawdziwej miłości, która rozkwita między kochankami z Werony. Balet "Romeo i Julia" Siergieja Prokofiewa zobaczymy w Operze Krakowskiej 7 października o godz. 17 i 20.

Legendarne dzieło miało premierę w 1936 roku. Dziś uchodzi za jedno z arcydzieł gatunku i traktowane jest na równi z najsłynniejszymi baletami klasycznymi XIX wieku.

Komponując muzykę do utworu, Prokofiew tchnął bowiem nowe życie w doskonale znaną wszystkim opowieść o zwaśnionych rodach i miłości prowadzącej zakochanych na drogę ku śmierci. Twórca baletu wątpił jednak początkowo w jego wyjątkowe wartości artystyczne. Niepochlebnie wyraził się o nim Stalin, który po obejrzeniu "Romea i Julii" powiedział: "Chaos zamiast muzyki". Szeroka publiczność przyjęła jednak utwór z otwartymi ramionami. I tak balet Prokofiewa na stałe wszedł do historii tańca i na afisze wszystkich znaczących scen świata.

Z jakim przyjęciem spotka się w Krakowie? Publiczność z pewnością zachwycą do perfekcji dopracowane kostiumy, i scenografia oraz wysoka jakość techniki, jaką na scenie prezentują młodzi tancerze, którzy nie boją się artystycznych wyzwań.

Zespół baletowy Royal Russian Ballet powstał w Charkowie, w 2007 roku. Złożony z artystów ukraińskich, szturmem zdobywa sceny baletowe całego świata i prestiżowe, międzynarodowe nagrody. Kierownictwo artystyczne zespołu sprawują dwie wspaniałe osobowości: Mikhail Bezzubikov - solista Bolshoi Ballet, który ukończył słynną rosyjską szkołę choreografii w Perm, oraz Anatoliy Kazatskiy - menedżer zespołu, także uznany tancerz i choreograf.

(-)
Dziennik Polski online
6 października 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia