Różański ze Stachurą w Oknie

Gdański Teatr Szekspirowski

10 maja o godz. 20 w Teatrze w Oknie odbędzie się recital Jacka Różańskiego, aktora Teatru Narodowego w Warszawie, pt. "Życie to nie Teatr"

Różański pracował m.in. w teatrach: Polskim i Nowym w Poznaniu, Rozmaitości i Studio w Warszawie. W latach 1988-1991 był członkiem legendarnego Zespołu Janusza Wiśniewskiego działającego przy Centrum Sztuki Studio w Warszawie. Spektakle "Olśnienie", "Koniec Europy", "Modlitwa chorego przed nocą", "Życie jest cudem" prezentowane były na wielu festiwalach zagranicznych m.in. w: Toronto, Edynburgu, Amsterdamie, Santander, Jerozolimie.

Na koncie zawodowych dokonań ma wiele ról teatralnych - "Do Damaszku" Strindberga w reż. Marcina Jarnuszkiewicza, "Francis Bacon, czyli Diego Velázquez na fotelu dentystycznym" Różewicza w reż. Jerzego Grzegorzewskiego, "Antygona" Sofoklesa w reż. Zbigniewa Brzozy, "Taka Ballada" w reż. Piotra Cieplaka - i filmowych - m.in. w: "Śpiewach po rosie" Władysława Ślesickiego, "Darmozjadzie polskim" Łukasza Wylężałka, serialu "Królowie Śródmieścia" Anny Jadowskiej, Macieja Migasa i Bartka Konopki. Ważnym doświadczeniem było spotkanie z Krystianem Lupą i realizacja przedstawienia telewizyjnego "Julia", w którym zagrał rolę Kapitana.

Jego nazwisko kojarzone jest z recitalem "Życie to nie teatr" złożonym z piosenek Edwarda Stachury, który od 1984 roku śpiewał w całej Polsce (m.in. na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu) i który do dziś cieszy się zainteresowaniem publiczności. W 1993 roku Polskie Nagrania wydały płytę CD z zapisem 13. piosenek nagranych z zespołem wybitnych muzyków (m.in.: Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Wegehaupt, Henryk Miśkiewicz).
Tak napisał o Jacku Różańskim Jan Poprawa w "Przekroju" w 1985 roku: "Skromny mężczyzna w czarnym swetrze, oszczędny w ruchach, jakby obojętny wobec tego, co się wokół dzieje - w czasie śpiewania piosenek Stachury i Satanowskiego [] uświadamia słuchaczom nadzwyczajnie sugestywnie, że ma własny świat.. Różański sprawił coś niezwykłego z widownią swych występów: przeniósł ją w inne własne marzenia i kryteria wartości, zahipnotyzował"
Ten wybitny aktor po raz pierwszy wystąpi w Gdańsku!

(-)
Materiały Teatru
9 maja 2013

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia