Rozdano Złote Mikrofony 2012

Adam Ferency wśród nagrodzonych

W niedzielę wręczono Złote Mikrofony 2012. Statuetki otrzymało sześć osób, wśród nich aktor Adam Ferency, za "kreacje aktorskie stworzone w Teatrze Polskiego Radia, które pozwalają wierzyć, że język polski potrafi wyrazić głębię uczuć współczesnego człowieka"

Uroczystość, połączona z koncertem Grażyny Łobaszewskiej, odbyła się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

Kapituła Złotego Mikrofonu pod przewodnictwem głównego reżysera Teatru Polskiego Radia Janusza Kukuły wytypowała pięciu laureatów Złotych Mikrofonów. Galę poprowadzili dziennikarze radiowi: Maria Szabłowska z Pierwszego Programu Polskiego Radia oraz Marek Niedźwiecki z radiowej Trójki. Nagrody zwycięzcom wręczali prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski oraz członkowie kapituły.

Jak mówił Niedźwiecki, Złote Mikrofony, które są przyznawane od 1969 r., "to nagroda za uzyskanie wysokiego poziomu sztuki radiowej oraz za wybitne osiągnięcia twórcze dla radia publicznego". "Przeznaczona jest dla twórców radiowych, którzy wyróżniają się od lat mistrzostwem w swojej dziedzinie, stworzyli gatunki lub formy specyficznie radiowe. Kandydaci wybierani są z ważnych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku" - powiedział.

Nagrodę za "kreacje aktorskie stworzone w Teatrze Polskiego Radia, które pozwalają wierzyć, że język polski potrafi wyrazić głębię uczuć współczesnego człowieka" otrzymał aktor Adam Ferency.

Kolejnym laureatem została reżyserka dźwięku Gabriela Blicharz, którą wyróżniono "za wrażliwość artystyczną w realizacji nagrań muzycznych, pasję, profesjonalizm i poświęcenie, które spotykają się z najwyższym uznaniem".

Z kolei Wiktor Legowicz został doceniony "za interesujący i zrozumiały sposób przekazywania wiedzy ekonomicznej oraz mądrość i kulturę radiową".

Statuetkę otrzymała też Magdalena Mikołajczuk "za wyjątkową wszechstronność i wiedzę, prostotę i lekkość w kontaktach z gośćmi i słuchaczami, za ciepło i poczucie humoru".

Ernest Zozuń został doceniony "za pasję i odwagę oraz za stworzenie formy reportażu, w której publicystyczne zaangażowanie łączy z artystyczną formą".

Zarząd Polskiego Radia przyznał też Honorowy Złoty Mikrofon, który w tym roku trafił do Grażyny Łobaszewskiej. Wręczono jej też, przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, "Srebrny Medal Zasłużonych Kulturze - Gloria Artis". Odznaczenie to jest nadawane osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Piosenkarka otrzymała również nagrodę od Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP.

(-)
(PAP)
4 grudnia 2012
Portrety
Adam Ferency

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia