Rozgrzewka

Opera Rara w Teatrze Słowackiego w Krakowie

Jeden z najpiękniejszych operowych spektakli barokowych - "Mieszczanin szlachcicem" Moliera i Lully\'ego - zabrzmiał w weekend na deskach Teatru Słowackiego w ramach cyklu Opera Rara.

Setki zapalonych świec na scenie, piękne kostiumy i dawne tańce odtworzone zgodnie z XVII-wieczną tradycją - tak namalował to dzieło reżyser Benjamin Lazar i zespół Le Poeme Harmonique pod dyrekcją Vincenta Dumestre\'a. W ich interpretacji komediobalet Moliera i Lully\'ego jest przedstawieniem niezwykłym, cieszącym się olbrzymią popularnością w całej Europie. To pierwsza odtworzona po ponad 200 latach zgodnie z pierwowzorem pełna wersja sceniczna.

"Mieszczanin szlachcicem" był drugą, po "Herkulesie nad Termodontem" Vivaldiego, odsłoną cyklu Opera Rara. Ale nie ostatnią! Jako że muzyczny świat celebruje rok Georga Friedricha Haendla, w Krakowie zobaczymy dwie opery tego kompozytora: "Agrippinę" (22 października) i "Rinaldo" (18 grudnia). Pierwszą z nich zaprezentuje zespół Europa Galante pod dyrekcją Fabia Biondiego, drugą - Accademia Bizantina z Sonią Priną, Robertą Invernizzi i Marią Grazią Schiavo w rolach głównych. Miłośnicy wielkiej opery już dziś powinni więc rezerwować czas.
(mb)

tjh
Gazeta Wyborcza Kraków
9 czerwca 2009

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...