Rozmowa na trudne tematy poprzez teatr

"Lovv" - reż.Marek Pasieczny - Centrum Artystyczne Montownia

Warszawskie Centrum Artystyczne Montownia zaprezentuje we wtorek w Zwierzyńcu spektakl o problemach dojrzewania, m.in. o miłości, seksie i agresji. A na warsztatach będzie można porozmawiać z psychologiem, teologiem i seksuologiem.

Edukacja nastolatków poprzez teatr to cel nowatorskiego projektu teatralnego Centrum Artystycznego Montownia. Spektakl "Lovv", który dziś będzie można zobaczyć, ma zachęcić młodzież do dyskusji o trudnych sprawach. Przedstawienie oparte jest na szwedzkiej sztuce Stefana Lindberga. To opowieść o piątce młodych ludzi kończących szkołę (odpowiednik polskiego gimnazjum). Ich drogi się rozchodzą, a sami muszą wkroczyć w dorosłość. To jednak niesie za sobą mnóstwo problemów związanych właśnie z zagubieniem tożsamości, religią i seksem. Wszystko to prowadzi do ogromnej samotności bohaterów, bo nagle okazuje się, że szczęście i prawdziwa miłość są złudzeniem, a może nawet utopią. W dodatku gniew i złość na siebie oraz otoczenie budzą agresję i utrudniają kontakty z dorosłymi. Lindberg mówi o tych tematach otwarcie, a sztuka, którą prezentuje Montownia otrzymała już wiele pozytywnych recenzji i nagród.

Spektakl ma być jednak tylko wprowadzeniem do głębszej refleksji i dyskusji, również międzypokoleniowej. W Zwierzyńcu odbędą się także warsztaty, podczas których będzie można spotkać się z seksuologiem, teologiem i psychologiem. Uczestnicy zostaną też podzieleni na cztery grupy, w których będą rozmawiać na tematy związane z religią, tożsamością, samotnością, seksem i agresją.

"Lovv" będzie można zobaczyć dziś dwukrotnie, o godz. 10 i 19 w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu. O godz. 12.15 odbędzie się dyskusja, o 14 warsztaty z ekspertami, a o 16 wokalno-aktorskie. Wstęp jest wolny.

Marta Szczecina
Gazeta Wyborcza Lublin
12 czerwca 2007

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia