Rozpad więzi

"Barbelo, o psach i dzieciach" - reż. A. Augustynowicz - Teatr im. S. Jaracza w Łodzi

Cyklem pokazów przedpremierowych Teatr im. Jaracza rozpoczął prezentację przedstawienia \'\'Barbelo, o psach i dzieciach\'\' autorstwa Biljany Srbljanović w reżyserii Anny Augustynowicz

Uroczystą prapremierę polską tej sztuki zaplanowano na 15 stycznia 2011 na Kameralnej Scenie teatru.

40-letnia Biljana Srbljanović to urodzona w Szwecji dramatopisarka serbska (podczas wojny w Jugosławii przeżyła bombardowanie Belgradu). Jej sztuki tłumaczone na ponad dwadzieścia języków, wystawiane są w najważniejszych teatrach europejskich i światowych. Ukończyła Wydział Sztuk Dramatycznych(FDU) w Belgradzie, gdzie obecnie wykłada. Napisała m.in. \'\'Belgradzką trylogię\'\' (1997), \'\'Sytuacje rodzinne\'\' (1998), \'\'Upadek\'\' (2000), \'\'Supermarket\'\' (2001), \'\'Amerykę, część drugą\'\' (2003), \'\'Szarańczę\'\' (2005) i \'\'Barbelo, o psach i dzieciach\'\' (2007).

W 2008 roku kandydowała w wyborach na burmistrza Belgradu z ramienia Partii Liberalno-Demokratycznej. Zagrała w kilku filmach. Pisała też teksty publicystyczne dla czołowych europejskich dzienników takich, jak \'\'La Republica\'\', \'\'Spiegel\'\' i \'\'Guardian\'\'. Srbljanović to prawdziwa gwiazda i enfant terrible serbskiej dramaturgii. Żaden z jej tekstów nie przechodzi bez echa, większość zebrała szereg nagród w Serbii i zagranicą, czego najlepszym dowodem jest prestiżowa Europejska Nagroda Teatralna Premio Europa per il Teatro z 2007 roku.

Dramat \'\'Barbelo, o psach i dzieciach\'\' podejmuje jeden z najczęściej poruszanych przez autorkę tematów, jakim jest rozpad tradycyjnych więzi międzyludzkich. Ostrości nabiera w sztuce motyw utraty bliskiej osoby, która prowadzi do zasadniczej zmiany w życiu pozostałych członków rodziny. Jednak sztuka jest nie tyle o śmierci, ale o tym, co pozostaje po śmierci, o czymś, co trwa dłużej niż ona sama. Najważniejszym aspektem jest tu miłość - miłość matki do dziecka i dziecka do matki.

Dariusz Pawłowski
Polska Dziennik Łodzki
27 grudnia 2010

Książka tygodnia

Amantka z pieprzem
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz

Trailer tygodnia