Rozpoczął się Festiwal Teatrów Lalek

20. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania"

Parada ulicami Torunia z udziałem orkiestry wojskowej rozpoczęła w sobotę 20. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania". Do tegorocznego konkursu zgłoszono dwanaście spektakli z kilku krajów.

Jako pierwszy zaprezentował się w sobotę zespół czeskiego Divadlo Drak z Hradca Kralove ze spektaklem "O szczęściu i nieszczęściu". Z Czech przyjechał do Torunia także zespół Divadlo Radost z przedstawieniem pt. "Buket", adresowanym do dorosłej publiczności.

Jako jeden z ważniejszych punktów programu zapowiada się sobotnia premiera przygotowana przez gospodarzy - Teatr Baj Pomorski. Toruńscy aktorzy pokażą "Brygadę Misiek" w reżyserii Tomasza Mana.

Jak ujawnili twórcy spektaklu, tytułowy Misiek był kiedyś muzykiem, buntownikiem i punkrockowcem. W przedstawieniu wykorzystano grane na żywo hity z lat 80., a historia jest opowiadana z punktu widzenia ówczesnych przedmiotów codziennego użytku i zabawek.

Z Lipska przyjechał w tym roku do Torunia znany już tutejszej publiczności Figurentheater Wilde und Vogel ze spektaklem muzycznym "Pieśni dla Alicji". Francuskie Golondrino pokaże przedstawienie "Przygody Jojo", a David Zuezola Puppet Company z Hiszpanii wystawi "Czarne skrzydło".

Większość spektakli prezentowanych w tym roku to jednak produkcje polskie. Łódzki Teatr Pinokio zaprezentuje baśń o "Kopciuszku" i "Maszynę do opowiadania bajek", Białostocki Teatr Lalek sztuki "Texas Jim" i "Szpak Fryderyk", Wrocławski Teatr Lalek "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, warszawski Teatr 21 sztukę "Ja jestem", opolski Teatr Lalki i Aktora "Morrison/Śmiercisyn", a Banialuka z Bielska-Białej "Złoty klucz".

Spektakle oceni jury, w którym zasiądą krytycy teatralni i publicyści Tomasz Mościcki, Janusz Kowalczyk i Paweł Schreiber, teatrolożka Halina Waszkiel i Zbigniew Rudziński z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Poza konkursem gospodarze imprezy zaprezentują publiczności "Marionetkę - Kosmiczną tajemnicę" i "Dziób w dziób". "Spotkania" zakończą się 18 października.

(-)
(PAP)
14 października 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...