Rozpoczął się największy na świecie festiwal szekspirowski

teatr The Globe - Wielka Brytania

W teatrze Globe, kopii słynnego budynku z czasów elżbietańskich, w poniedziałek rozpoczął się Światowy Festiwal Szekspirowski, jakiego świat nie widział. Wystawionych zostanie 37 sztuk w 37 językach, także po polsku, niektóre w radykalnie nowej interpretacji.

Inauguracja festiwalu pod hasłem "Globe to Globe" (Teatr Globe światu) wyznaczono na prawdopodobny dzień urodzin Williama Szekspira. Uważa się, że słynny dramaturg urodził się 23 kwietnia 1564 r. w Stratford-upon-Avon, tam też zmarł w 1616 r.

Festiwal z udziałem tysięcy aktorów - m.in. z Meksyku, Tunezji, USA, Iraku, Chin, Brazylii i Polski - zorganizowano w ramach imprezy kulturalnej "London 2012", zbiegającej się z igrzyskami olimpijskimi. Potrwa do końca października.

W teatrze The Globe wystawiony zostanie m.in. "Król Lear" po białorusku, "Hamlet" po litewsku i "Makbet" po polsku (Makbet), w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie Kleczewskiej będzie pokazane w The Globe trzy razy, z towarzyszącym mu tekstem po angielsku wyświetlanym na ekranie nad sceną. Swoją interpretację "Makbeta" pokaże też teatr z Tunezji.

Teatr z Iraku wystawi "Romea i Julię", a gwiazdor Bollywoodu, aktor Iqbal Khan pokaże "Wiele hałasu o nic" w swojej reżyserii. Widzowie będą też mieli okazję zobaczyć "Sen nocy letniej" w reżyserii Rosjanina Dmitrija Krymowa, zapowiadany jako "radykalna reinterpretacja" szekspirowskiej komedii.

Jedno z przedstawień będzie wystawione bez słów, w języku migowym, duże zainteresowanie budzi też "Otello" w stylu muzyki hip hop.

Niektóre przedstawienia w ramach Światowego Festiwalu Szekspirowskiego będzie można obejrzeć poza Londynem, m.in. w Stratford-upon-Avon, Newcastle, Gateshead, Birmingham, Edynburgu oraz na walijskim festiwalu Eisteddfod.

"Najbardziej zaskakuje mnie sposób, w jaki ludzie w różnych państwach świata wzięli sobie Szekspira do serca. Nie myślą o nim jako o angielskim poecie, ale jako nieodłącznym elemencie światowego dziedzictwa kulturowego" - powiedział dyrektor artystyczny The Globe, Tom Bird.

Organizatorem festiwalu "Globe to Globe" jest renomowany zespół teatralny Royal Shakespeare Company, specjalizujący się w inscenizacjach sztuk angielskiego dramatopisarza.

(-)
PAP
25 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...