Rozpoczęła się XIV edycja "Herbertiady"

14. Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta Herbertiada

XIV Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada" rozpoczął się w czwartek w Kołobrzegu (woj. zachodniopomorskie). Impreza potrwa dwa dni. W tym roku przegląd odbywa się razem z XV Ogólnopolskim Zjazdem Klubu Herbertowskich Szkół.

Zjazd gości w Kołobrzegu po raz pierwszy. Gospodarzem zjazdu jest Zespół Szkół Społecznych nr 1 im. Zbigniewa Herberta. W imprezie biorą udział delegacje z 17 na 20 szkół zrzeszonych w klubie.

W programie imprez, jak poinformowała PAP dyrektor artystyczna przeglądu Katarzyna Pechman, są wykłady dr Krystyny Dzieduszyckiej-Rycerskiej (prezes zarządu Fundacji im. Zbigniewa Herberta) i dr. Rafała Żebrowskiego (siostrzeniec poety) oraz warsztaty recytatorskie prowadzone przez aktorów: Jolantę Deszcz-Pudzianowską, Jagodę Rall, Przemysława Tejkowskiego i Mirosława Glinickiego.

W ramach przeglądu w piątek rano na scenie Regionalnego Centrum Kultury wystąpi 27 recytatorów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Najlepsi z nich zaprezentują się wieczorem na gali finałowej imprezy.

W części artystycznej pokazane zostaną spektakle oparte na poezji Herberta: "Umarli proszą o bajki" i "Gry (w) Pana Cogito" oraz przedstawienie "A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim".

Zbigniew Herbert (1924 - 1998) poeta, eseista, dramatopisarz, autor słuchowisk. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Zadebiutował w 1950 r. na łamach prasy. Sześć lat później ukazała się jego pierwsza książka - tom wierszy "Struna światła" . Do najbardziej znanych i cenionych utworów Herberta należy cykl wierszy o "Panu Cogito".

(-)
Materiał Festiwalu
20 września 2013

Książka tygodnia

Paragon
Wydawnictwo Mamiko
Justyna Nawrocka

Trailer tygodnia