Rozpoczęły się próby w Powszechnym

"Lilla Weneda" - reż. Michał Zadara - Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

W Teatrze Powszechnym w Warszawie rozpoczęły się próby do spektaklu "Lilla Weneda" Juliusza Słowackiego w reżyserii Michała Zadary. Premiera już 29 sierpnia 2015.

Akcja "Lilli Wenedy" rozgrywa się w brutalnej, bajkowej prehistorii Polski przedchrześcijańskiej, podczas wojny dwóch mitycznych polskich plemion: Wenedów i Lechitów. Michał Zadara osadza ten dramat w realiach XX-wiecznej historii, używając dramatu Słowackiego jako klucza do naszego obecnego, XXI-wiecznego stanu umysłu, ciągle obciążonego wydarzeniami z przeszłości.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Więcej na: www.klasykazywa.pl

Koprodukcja: Teatr Powszechny w Warszawie i CENTRALA

Premiera: 29 sierpnia 2015, Scena Duża

Kolejne spektakle: 30 sierpnia, 2 - 6, 22 - 24 września

***

30 sierpnia, 12.00

Śniadanie z twórcami spektaklu "Lilla Weneda"

Włoską tradycję długiego śniadaniowania przenosimy na warszawską Pragę i sprawdzamy, jak ta formuła sprawdzi się niedzielną porą. Bufet teatralny serwuje zwyczajowy wikt, my intelektualny prowiant w postaci otwartej rozmowy z artystami kilka dni po premierze.

Najbliższe spotkanie odbędzie się z twórcami spektaklu "Lilla Weneda" w reż. Michała Zadary.

Spotkanie otwarte. Foyer Teatru

***

10 września, godz. 19.00

"Debata: Słowacki - co mówi do nas? "

Razem z zaproszonymi gośćmi, literaturoznawcami, historykami, filozofami zastanowimy się nad czytaniem Słowackiego dzisiaj, szczególną uwagę zwracając na rolę teatru w takim przedsięwzięciu, a także na widoczny w dziele poety splot przenikliwych obserwacji społecznych z tendencją mitotwórczą. Podstawą rozmowy stanie się więc pytanie o Polaków i pytanie o ich mity - tak w lustrze Słowackiego, jak i w lustrach zaproszonych panelistów.

prowadzenie: prof. Michał Kuziak (Uniwersytet Warszawski)

Spotkanie otwarte. Foyer Teatru

(-)
Materiały Organizatora
3 lipca 2015

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia