Rozpoczęły się Wrocławskie Spotkania Jednego Aktora

47. Międzynarodowe Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora

Pokazem premierowym monodramu Bogusława Kierca "Manatki" rozpoczęły się w piątek w stolicy Dolnego Śląska 47. Wrocławskie Spotkania Jednego Aktora (WROSTJA). Podczas festiwalu zostanie pokazanych kilkanaście monodramów i etiud studenckich.

Spektakl inaugurujący tegoroczną edycję WROSTJA to autorski monodram Bogusława Kierca - znanego wrocławskiego aktora. To opowieść o starszym człowieku, który o schyłku życia poszukuje własnego "ja". "Nasz dziwak zwija i rozwija manatki, szykując się do finału opowieści, o którym wie, że jest nieunikniony jak to, co już wtopiło się w pamięć i niekiedy dopomina się o czas teraźniejszy (...).

Tym są nawroty epifanii dzieciństwa, ustawiczne pojawianie się Pewnego Chłopca, w różnych postaciach dającego o sobie znać; czy po to, by jeszcze nadać minionym zdarzeniom i rzeczom znaczenie kiedyś przeoczone albo niedocenione?" - pisze o swoim spektaklu Kierc.

W piątek widzowie będą mogli również zobaczyć m.in. lalkowy spektakl "Takaja" w wykonaniu Anny Skubik. To portret trzech kobiet zmagających się ze swoją dojrzałością, seksualnością i samotnością.

Podczas festiwalu zostaną również pokazane dwa spektakle, które powstały we wrocławskim Instytucie im. Jerzego Grotowskiego. Będą to "No właśnie co" Krystyny Krotoskiej i "Ja, Feuerbach" Zdzisława Kuźniara. Do Wrocławia mają również przyjechać Andrzej Seweryn, który pokaże spektakl "Szekspir Forever" oraz Olgierd Łukaszewicz (na zdjęciu) z monodramem "A kaz tyz ta Polska, a kaz ta".

Podobnie jak w latach ubiegłych, w ramach WROSTJA odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora. W tym roku do konkursu zakwalifikowano 9 spektakli.

W ramach festiwalu będzie również można zobaczyć etiudy i spektakle teatralne przygotowane przez studentów wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie.

Organizatorami WROSTJA są: Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru, Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna Filia we Wrocławiu. M.in. z ich inicjatywy powstały festiwale teatrów jednego aktora na Dolnym Śląsku, w Toruniu oraz w Warszawie.

Od 2008 r. we Wrocławiu działa Europejskie Centrum Teatru Jednego Aktora, które prowadzi dokumentację tej formy sztuki w Polsce i na świecie.

Festiwal zakończy się w poniedziałek. Wrocławskim Spotkaniom Jednego Aktora towarzyszy również prezentacja monodramów w innych miastach Dolnego Śląska. W kilkunastu miejscowościach zostanie pokazanych łącznie 19 spektakli.

(-)
(PAP)
19 października 2013

Książka tygodnia

Trailer tygodnia