Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs

6. Gdański Festiwal Tańca - Solo Dance Contest 2014

Rozstrzygnięto Międzynarodowy Konkurs Solo Dance Contest 2014, odbywający się w ramach 6. Gdańskiego Festiwalu Tańca.

W tym roku na Międzynarodowy Konkurs Solo Dance Contest 2014 (dawniej: Baltic Movement Contest), wpłynęło aż 71 zgłoszeń z 21 krajów. Byli to tancerze m.in. z Włoch, Holandii, Grecji, Niemiec, Hiszpanii i Polski.

Jurorzy: Laurie Uprichard - dyrektorka wielu festiwali tańca m.in. w Dublinie i Nowym Jorku, członkini programów nowojorskiej Rady Miasta ds. Sztuki; Ruby Edelman - dyrektor artystyczny Machol Shalem i International Dance Festival w Jerozolimie; Anna Królica - krytyczka, autorka książki "Pokolenie solo", współtwórczyni portalu o tańcu współczesnym NowyTaniec.PL; Włodzimierz Kaczkowski - reżyser i dyrektor Sceny Współczesnej oraz Eryk Makohon - choreograf, pedagog, założyciel Krakowskiego Teatru Tańca oraz Pracowni METAfizyczna przyznało następujące nagrody:

1. Miejsce (2000 Euro) Manuel Rodriguez Rewind

1. Miejsce (2000 Euro) Marina Mazaraki The Hands

2. Miejsce (1000Euro) Marion Alzieu This Is Not A White Woman

2.. Miejsce (1000 Euro) Stefano Fardelli Svarupa-Vyakta

Nagroda publiczności: Marion Alzieu This Is Not A White Woman

Manuel Rodriguez - studiował balet i taniec współczesny w Kordobie i Madrycie, a także ilustrację techniczną i projektowanie graficzne. Zdobywca licznych nagród, m.in. na International ACT Festival w Bilbao, Burgos/New York Choreography Competition, Madrid International Choreographic Competition, Masdanza. Aktualnie współpracuje z Jamesem Thierree / Compagnie du Hanneton i La Veronal Dance Company.

Marina Mazaraki - absolwentka Sead i profesjonalnej szkoły tańca Niki Kodaxaki w Atenach. Występowała w Transitheart Productions z Linz, członek Vertebra Dance-Collective.

Marion Alzieu - ukończyła zawodowy kurs kwalifikacyjny Coline w Istres oraz Centre of Choreographic Development (CDC) la Termitire w Ouagadougou. Pracowała w zespole Emanuela Gat oraz dołączyła do grupy Jasmin Vardimon w Londynie, pracowała także w Royal Opera House, obecnie tańczy w Mouvements Perpétuels troupe.

Stefano Fardelli - pracuje jako model we Włoszech i Wielkiej Brytanii oraz jako tancerz w operach (Berlin, Royal Finland, English National) dla telewizji BBC i licznych teatrów tańca, w 2011 wybrany do reprezentacji Włoch przez włoskie Ministerstwo Kultury. Jako aktor pracował z hollywoodzkim reżyserem Mikiem Figgisem, a w 2014 roku zagra główną rolę w najnowszym filmie Stefano Tummoliniego.

(-)
Materiał Festiwalu
10 czerwca 2014

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia