Roztańczona Alicja w chorzowskim teatrze czarów

"Zobacz Alicjo"

"Alicja w Krainie Czarów" nie przestaje inspirować. Scenograf i choreograf Katarzyna Aleksander-Kmieć przywróciła teraz tę postać do życia w widowisku tanecznym "Zobacz Alicjo" w chorzowskim Teatrze Rozrywki.

Świat zaczyna kręcić się wokół własnej osi. Alicja zasypia. Po chwili budzi się w nierzeczywistym świecie zasiedlonym przez dziwne postaci. Najważniejsza jest tajemnicza, ubrana w długą suknię Dama Pik, do której Alicja nieustannie próbuje się zbliżyć. Poznając ten świat przekonuje się, że można znaleźć w nim zarówno to, co oswojone i bezpieczne, jak i to, co jest niemiłe.

"Zobacz Alicjo" to spektakl przede wszystkim dla widzów dorosłych. Tylko oni będą w stanie dostrzec wszystkie niuanse, z których Aleksander-Kmieć utkała swoją opowieść. Dzięki poetyce snu wszystko, co niemożliwe w świecie realnym, tu mogło zaistnieć. Dlatego nie dziwią najbardziej nawet surrealistyczne i groteskowe postaci.

Aleksander-Kmieć stworzyła spektakl właściwie bez fabuły, za to po brzegi wypełniony tańcem. Choreografka mądrze wyważyła intensywność tanecznych ruchów, dzięki czemu nie mamy wrażenia nadmiaru czy chaosu na scenie. Podobnie zresztą jest z muzyką. Hipnotyzujące dźwięki wyraźnie podkreśla absurd i komizm czarodziejskiego świata. Za muzykę odpowiedzialna była m.in. Emilia Majcherczyk, której wokalne improwizacje doskonale wyrażają emocje Alicji.

Plastyczną różnorodność na scenie tworzą kostiumy. Dano im drugie życie, bo były już wykorzystane we wcześniejszych realizacjach Rozrywki. Tę różnorodność wyraźnie podkreśla kreacja Jakuba Lewandowskiego, który wcielił się w rolę Damy Pik. Ruchy jego ciała oddają dwoistość natury granej przez niego postaci a makijaż i suknia z 14-metrowym trenem dodają spektaklowi widowiskowości. Alicji, czyli Katarzynie Korzec udało się zachować na scenie niewinność dziecka i zainteresowanie światem. Ale to głównie za sprawą gry Lewandowskiego "Zobacz Alicjo" fascynuje.

Alan Misiewicz
Gazeta Wyborcza Katowice
6 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia