Rusz szlakiem mistrza Wyspiańskiego z mapką

Śladów obecności Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie jest wiele

Śladów obecności Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie jest wiele. Te najważniejsze znajdziemy na mapce "Wyspiański w Krakowie", która dostępna jest bezpłatnie.

Kiedy przed gmachem głównym Muzeum Narodowego stanął pomnik autora "Wesela"? Gdzie znajduje się niezwykły witraż "Apollo spętany"? Skąd Wyspiański zaczerpnął pomysł na polichromie w Bazylice Ojców Franciszkanów? Tego dowiemy się, ruszając na spacer po Krakowie ze specjalną mapką "Wyspiański w Krakowie".

Inicjatywa wyszła od teatru Scena STU, który świętuje w tym roku 50-lecie. Z okazji okrągłego jubileuszu, na deskach teatru możemy zobaczyć tryptyk "Wędrowanie" wg Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. - Tryptyk ten po raz pierwszy połączył w jedną całość trzy dramaty Stanisława Wyspiańskiego: "Wesele", "Wyzwolenie" oraz "Akropolis".

Mapka to kolejny element obchodów jubileuszu teatru, w którym postać Wyspiańskiego odgrywa istotną rolę - wyjaśnia Michał Zębik z teatru Scena STU.

Na mapkę, opracowaną przez teatr STU i wydawnictwo Compass naniesiono także mniej oczywiste miejsca, jak rondo Mogilskie. Znajdują się tam mozaika i malowidło wzorowane na ostatnim autoportrecie Stanisława Wyspiańskiego z 1907 roku.

Bezpłatne mapki dostępne są m.in. w teatrze Scena STU i Pawilonie Wyspiańskiego.

(jag)
Dziennik Polski
4 listopada 2015

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia