Rusza Konkurs

24. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego rozpoczyna kolejną, 24. edycję Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Od dziś, (24 października 2017) teatry mogą zgłaszać spektakle będące realizacjami polskich sztuk współczesnych.

Zachęcamy do uważnej lektury nowego regulaminu, który znajduje się na stronie www.sztukawspolczesna.org.

Celem Konkursu jest popularyzacja współczesnego dramatu polskiego, promocja rodzimych dramatopisarzy, wspomaganie teatrów wystawiających polski dramat i adaptacje polskiej literatury współczesnej oraz nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych.

Do Konkursu można zgłosić realizacje sceniczne spełniające kryteria konkursowe, których premiera odbyła/odbędzie się na terenie Polski między 1 kwietnia 2017 roku a 31 marca 2018 roku, i które pozostają w repertuarze w sezonie teatralnym 2017/2018.

Koordynatorem merytorycznym Konkursu jest Jacek Sieradzki, a koordynatorem organizacyjno-finansowym Maria Stępkowska.

Konkurs finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizatorem Konkursu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Od koordynatora merytorycznego:

Zeszłoroczna edycja była rekordowa pod względem liczby zgłoszeń - do Konkursu przyjęto 138 spektakli. Nadchodzący sezon zapowiada się równie obficie. Zasady działania Konkursu nie ulegają zmianie: Komisja Artystyczna ogląda zgłoszone spektakle i wyłania tytuły finałowe, którego ogląda Jury i przyznaje nagrody indywidualne. Refundowana jest także część kosztów przygotowania premiery.

W nowym sezonie refundacji tych będzie mniej, za to będą w wielu przypadkach wyższe. Jednym z podstawowych kryteriów oceny będzie jakość literacka tekstu dramatu bądź adaptacji. Konkurs będzie w większym niż dotychczas stopniu wspierać teatry wybierające na afisz teksty niedoraźne, ambitne, zasługujące na stałą obecność w repertuarach.

Formalności zgłoszeniowe uległy uproszczeniu. Termin zgłaszania premier zrealizowanych między 1 kwietnia a 31 grudnia 2017 roku upływa 5 stycznia 2018, ale serdecznie proszę wszystkich uczestników o jak najszybsze nadsyłanie zgłoszeń. W znacznym stopniu ułatwi to pracę Komisji Artystycznej.

Jacek Sieradzki
E-teatr
25 października 2017

Książka tygodnia

Amantka z pieprzem
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz

Trailer tygodnia