Rusza Muzeum Otwarte

Program edukacyjny Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Tematyczne serie wykładów, spotkań, rozmów i warsztatów odbędą się w ciągu najbliższych kilku miesięcy w ramach Muzeum Otwartego - nowego programu edukacyjnego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Pierwsze spotkanie odbędzie się dziś - we wtorek

Program Muzeum Otwartego zainspirowany został teorią Formy Otwartej Oskara Hansena, czyli sztuki jako procesu angażującego widza.

Harmonogram spotkań organizatorzy planują tylko na kilka miesięcy naprzód (od 22 lutego do 30 czerwca), inaczej niż program wystaw, badań czy publikacji Muzeum. Oprócz wykładów, spotkań i warsztatów w ramach Muzeum Otwartego ma odbywać się wiele innych wydarzeń, o których zainteresowani mają być informowani za pośrednictwem Facebooka i muzealnych newsletterów.

Pierwsze spotkanie w ramach Muzeum Otwartego odbędzie się we wtorek wieczorem. Krzysztof Pijarski - fotograf, historyk sztuki i tłumacz, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i w łódzkiej Szkole Filmowej - poprowadzi pierwszy wykład z cyklu "Po końcu fotoreportażu", któremu towarzyszyć będzie projekcja filmu Renzo Martensa "Enjoy Poverty - Episode III". Cykl "Po końcu fotoreportażu" potrwa do 14 czerwca.

Seria "Gdzie jest Muzeum?" rozpocznie się 16 marca i potrwa do 31 września. Podczas dyskusji, przygotowanych przez Joannę Mytkowską i Sebastiana Cichockiego, ich uczestnicy będą stawiać pytanie o krytyczną rolę muzeów we współczesnej kulturze.

Na inaugurację tego cyklu zaplanowano debatę o nowych muzeach, które powstają w Polsce. Udział w niej ma wziąć prof. Jerzy Hausner oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski. Kolejne spotkania z tej serii odbędą się z udziałem: historyka sztuki, profesora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w latach 2009-2010 dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie Piotra Piotrowskiego; krytyka sztuki i kuratora, od 2010 dyrektora Moderna Museet w Sztokholmie Daniela Birnbauma oraz krytyka sztuki i kuratora, od 2004 dyrektora Van Abbemuseum w Eindhoven - Charlesa Esche.

Od 15 marca do 7 czerwca 2011 cykl "Spisek kultury" poprowadzi Edwin Bendyk, wykładowca akademicki, publicysta. Jednym z tematów będzie m.in. "kultura przyszłości".

W Muzeum Otwartym przez cały rok mowa będzie również o architekturze. Zaplanowano m.in. cykl Tomasza Fudali pt. "Mister Warszawy 50 lat później", w ramach którego młodzi krytycy i historycy architektury prezentować będą najważniejsze zjawiska w architekturze i wzornictwie PRL-u. Uczestnicy dyskusji będą m.in. szukać odpowiedzi na pytania, po co wybierano architektonicznego Mistera Warszawy i dlaczego organizowano konkurs na "najpiękniejszą plombę". Zaprezentowane mają zostać również najnowsze badania nad architekturą powstałą po 1945 roku.

"Zwrot performatywny" to cykl poświęcony relacjom pomiędzy teatrem, tańcem a sztukami wizualnymi, który potrwa od 5 marca do 24 czerwca. "RE:FORMA. Pomiędzy kinem a sztuką" (10 marca - 30 czerwca) to seria spotkań z najbardziej interesującymi reżyserami polskimi: Łukaszem Barczykiem, Marcinem Koszałką, Grzegorzem Królikiewiczem, Lechem Majewskim, Małgorzatą Szumowską oraz Jerzym Skolimowskim.

W Muzeum Otwartym nie zabraknie warsztatów dla dzieci i młodzieży. Wiktor Gutt poprowadzi "Inicjacje dziecięce" - zajęcia te przeznaczone będą dla najmłodszych dzieci (3-6 lat), dopiero uczących się samodzielnego myślenia; Grzegorz Kowalski zaprosi młodzież gimnazjalną do wykonania ćwiczenia "Obszar wspólny, Obszar własny", które od wielu lat praktykuje ze swoimi studentami na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a Zbigniew Libera wspólnie z młodzieżą licealną zrealizuje "Działania z kamerą".

(-)
PAP
22 lutego 2011

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia