Rusza nowy sezon

12 października rusza nowy sezon transmisji do kin z nowojorskiej The Metropolitan Opera. W obsadach Polacy

NAZYWOWKINACH.PL zaprasza na sezon 2019–20 transmisji kinowych ze słynnej Met. Podobnie jak w latach ubiegłych będziemy mieli przyjemność zobaczyć i usłyszeć polskich śpiewaków, biorących udział w transmitowanych na cały świat spektaklach. W „Manon" wystąpi Artur Ruciński, a w „Marii Stuart" Andrzej Filończyk.

14. sezon cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD" rozpocznie się 12 października 2019 roku transmisją „Turandot" Pucciniego w reżyserii nieżyjącego już Franca Zeffirellego i pod batutą nowego dyrektora muzycznego Met. Yannick Nézet-Séguin poprowadzi także premierę „Wozzecka" Albana Berga.

Aż pięć premier znajdzie się wśród dziesięciu transmisji, które, jak co sezon, nowojorska The Metropolitan Opera zaprezentuje widzom w kinach na całym świecie za pomocą przekazu satelitarnego. Będą to: minimalistyczny „Echnaton" Philipa Glassa w reżyserii Phelima McDermotta, „Wozzeck" Albana Berga (inscenizację przygotuje awangardowy plastyk William Kentridge), „Porgy i Bess" George'a Gershwina, „Agrypina" Georga Friedricha Händla i „Holender tułacz" Richarda Wagnera. Wśród wznowień zakróluje Giacomo Puccini. Poza „Turandot" powróci nowa, piękna inscenizacja „Toski", przygotowana przez Sir Davida McVicara, tym razem z Anną Netrebko w roli tytułowej, a także wysmakowana estetycznie „Madame Butterfly" w reżyserii zmarłego Anthony'ego Minghelli.

Polską publiczność z pewnością zelektryzują dwa inne wznowienia wystawnych spektakli Met: „Manon" Jules'a Masseneta i „Marii Stuart" Gaetana Donizettiego, a to za sprawą udziału w nich polskich wokalistów, barytonów Artura Rucińskiego i Andrzeja Filończyka. Ruciński, święcący tryumfy na największych scenach świata, powraca do Nowego Jorku: „To będzie mój kolejny występ w Met, po Sharplessie w +Madame Butterfly+ i Germoncie w +La traviacie+ - mówi - ale cieszę się, że tym razem będzie go też mogła obejrzeć publiczność w kinach na całym świecie i oczywiście w Polsce. Serdecznie wszystkich zapraszam i pozdrawiam polskich widzów". Drugi z polskich artystów dopiero zadebiutuje w Nowym Jorku. „Występ w +Marii Stuart+ będzie moim pierwszym w Met - mówi 24-letni baryton Andrzej Filończyk. - Met to spełnienie marzeń każdego śpiewaka. Pojawię się tam u boku Diany Damrau, z którą już śpiewałem w tym dziele w Zurychu. Miło mi również, że spektakl z moim udziałem będzie transmitowany do kin na całym świecie, w tym do Polski. A zatem do zobaczenia na wielkim ekranie!".

Transmisje na żywo z The Metropolitan Opera będzie można oglądać na całym świecie w ponad 70 krajach. Dzięki NAZYWOWKINACH.PL polscy widzowie obejrzą je w 31 ośrodkach.

Dokładne terminy, pełen repertuar wraz z obsadami oraz lista kin TUTAJ.

(-)
Kurier PAP
7 października 2019

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...