Rusza sezon w kieleckim teatrze

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Zespół aktorski pod okiem reżysera Wiktora Rubina pracuje nad premierą spektaklu "Hrabina Batory" wg tekstu Jolanty Janiczak. 17 września spektakl przedpremierowy z biletami w specjalnej cenie, prapremiera - dzień później. Teatr zaprasza już w pierwszy weekend września na czytanie "Lalki".

W pierwszy weekend września szykujemy dla naszych widzów wyjątkowe wydarzenie - aktorzy Teatru pod opieką artystyczną Mirosława Bielińskiego przygotowują czytanie fragmentów "Lalki" Bolesława Prusa w ramach akcji Narodowe Czytanie.

Wydarzenie odbędzie się na dziedzińcu Teatru. Wystąpią: Teresa Bielińska, Ewelina Gronowska, Mirosław Bieliński, Marcin Brykczyński, Andrzej Cempura, Łukasz Pruchniewicz oraz Artur Słaboń.

Startujemy 5 września o godz. 16.30. Wstęp wolny.

***

5 i 6 września zapraszamy publiczność na spektakl pt. "Dzieje grzechu" Stefana Żeromskiego w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego. Przedstawienie cieszy się niesłabnącą popularnością wśród widzów, a dziennikarze kieleckich mediów przyznali jej swoją Dziką Różę podczas 23. Plebiscytu Publiczności "O Dziką Różę". Jak się okazuje, kwestie kontrowersyjne w czasach autora "Wiernej rzeki" wciąż budzą żywe emocje. Krytycy zaś, zakwalifikowali "Dzieje grzechu" w reżyserii Kotańskiego do konkursu pod hasłem "Klasyka Żywa" - spektakl jest jedną z naszych dwóch produkcji biorących udział w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie; obok "Kordiana" Juliusza Słowackiego w reżyserii Piotra Szczerskiego.

Spektakl rozpocznie się o godz. 19. Dla wykładowców, nauczycieli, studentów i uczniów mamy bonusowe bilety!

***

12 i 13 września przypomnimy "Carycę Katarzynę" Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina. Dość powiedzieć, że przedstawienie jest najczęściej nagradzaną pozycją festiwalową w kraju.

Duet Rubin i Janiczak zrealizuje w naszym Teatrze trzecią część swojego teatralnego recyklingu poświęconego wielkim kobietom Historii. Tym razem twórcy pochylą się nad postacią "krwawej hrabiny", jak nazywa się hrabinę Elżbietę Batory, spowinowaconą z królem Polski.

17 września spektakl przedpremierowy z biletami w specjalnej cenie! Prapremiera już 18 września (piątek).

***

We wrześniu ruszamy także z Teatrem Polska. Program realizuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nasz Teatr zakwalifikował się i bierze udział w tym projekcie, już po raz czwarty. Tym razem w miejscowościach pozbawionych scen teatralnych zaprezentujemy "Jakisia i Pupcze" według izraelskiego pisarza o polskich korzeniach, Hanocha Levina. Spektakl wyreżyserował zmarły w maju, reżyser i Dyrektor Teatru, Piotr Szczerski.

Przedstawienie zdobyło pięć nagród na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia 2014 w Tarnowie, w tym nagrodę za reżyserię i cztery nagrody aktorskie, dla: Zuzanny Wierzbińskiej, Joanny Kasperek, Dawida Żłobińskiego oraz Krzysztofa Grabowskiego.

29 września spektakl zagramy w Brzeskim Centrum Kultury.

***

Zagramy także na tegorocznej Talii. W strefie konkursowej zaprezentujemy "Twardy gnat, martwy świat" Mateusza Pakuły, w reżyserii Evy Rysovej. Do udziału w festiwalu zgłosiły się 63 przedstawienia. Komisja XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia 2015 wybrała spośród nich tylko siedem. Znaleźliśmy się w szczęśliwej siódemce.

Pod koniec września specjalna oferta dla nieco starszych widzów - premierowa "Hrabina Batory" 25, 26 w cenie 10 zł w ramach akcji "60 +KULTURA".

Ostatnia niedziela miesiąca tradycyjnie taniej. Bilety na "Hrabinę Batory" w cenie 20 zł.

(-)
Materiał Teatru
29 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia