Rusza teatralny, wertepowy tabor

14. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep 2022

Już 22 lipca w Hajnówce Centralnej – Stacji Kultury rozpocznie się XIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep. Tym razem obejmie nie dwa, ale trzy wakacyjne weekendy i dotrze do 11 miejscowości.

Wielu mieszkańców wschodniej części Podlasia już się szykuje na ten wyjątkowy czas, kiedy lokalnymi drogami rusza teatralny, wertepowy tabor wraz z kuglarzami, cyrkowcami, performerami i ulicznymi artystami. Niektórzy widzowie chcą towarzyszyć mu od początku do końca.

Tego lata będą mieli okazję obejrzeć aż 22 spektakle (w tym dla dzieci i muzyczne), w wykonaniu grup z Polski, ale też m.in. z Argentyny, Niemiec, Hiszpanii, Izraela i Ukrainy. Na pewno wydarzeniem będzie premiera sztuki Eurydyka, w wykonaniu Teatru Biuro Podróży. Podczas Festiwalu swoje 30-lecie obchodzić będzie teatr Cinema, który pokaże swoje najsłynniejsze kreacje – „Kabaret olbrzymów" i „Nie mówię tu o miłości".

Finał tegorocznego Wertepu tradycyjnie rozegra się w Hajnówce (7.08). Na trasie festiwalu znajdzie się też: Narewka, Drohiczyn, Policzna, Wojnówka, Werstok, Długi Bród, Narew, Bielsk Podlaski, Białowieża, Orla.

Jak mówią organizatorzy ze Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka" w tym roku będzie nie tylko wielokulturowo, ale też wielowymiarowo, ponieważ spektakle grane będą w różnych przestrzeniach: miejskich parkach, wioskowych plenerach, na prywatnych posesjach, w orlańskiej synagodze, ale też w lesie i w pobliżu kwiatowo-warzywnego ogrodu, który powstał niedawno przy Hajnówce Centralnej – Stacji Kultury.

- Hiszpanie wystąpią na przykład z aerospektaklem pod tytułem „Penelope", który będzie rozrywał się na drzewie i wokół niego – mówi Dariusz Skibiński, dyrektor artystyczny Festiwalu. – Zawarliśmy też porozumienie z Dyrekcją Lasów Państwowych w Hajnówce i jedno z przedstawień odbędzie się w przestrzeni lasu.

Podczas tej edycji ma być kulturalnie i naturalnie. Po pandemicznych i innych zawirowaniach na świcie widzowie są spragnieni mądrej rozrywki.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

SPEKTAKLE:
A3Teatr „Zmysły"
A3Teatr „Słońce na Wschodzie, na Zachodzie Księżyc. Sen o nocy letniej"
A3Teatr „Plan lekcji"
A3Teatr „Heard Break Hotel"
Teatr Pana Wnuka „Drakula"
Teatr Barnaby
Teatr Przedmieście „Teatr Cudów"
Teatr Mimo "Piękne Nic"
Teatr Cinema „Nie mówię tu o miłości"
Teatr Cinema „Kabaret olbrzymów"
Teatr Teatr Opowieści Wszeliniejakich "Popieluszka"
Teatr w Lesie „Przygody Sindbada Żeglarza"
Teatr w Lesie „Dziadek Do Orzechów"
Teatr Biuro Podróży "Eurydyka"

Circo Pitanga „Nuptial Ropes" / Szwajacaria, Izrael
Duo Kaos „Time to Loop" / Włochy
Viviana Madrid „Penelope" / Hiszpania
Emiliano Sachez Alessi „ In" / Argentyna
Luigi Ciotta „Abattoir Blue" / Włochy
Luigi Ciotta "Wszystko Walizce"
The Dado Show „Afrayeo Knot" / Niemcy
Kurbasy "W Lesie" Koncert / Ukraina

Małgorzata Sadłowska -Suprun
Materiał organizatora
11 lipca 2022

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...