Ruszają KST - 11 maja

59. Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej

13 spektakli konkursowych zostanie zaprezentowanych podczas 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych, które trwać będą od 11 do18 maja. Jest to najstarszy festiwal teatralny w Polsce.

- Ten festiwal obraca się wokół tematu kobiety, chociaż są to tak samo mocne spektakle dla mężczyzn. Ładunek emocjonalny tych przedstawień jest przeogromny - powiedział PAP gospodarz KST i dyrektor teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu Bartosz Zaczykiewicz.

Na scenie wystąpi łącznie około 110 aktorów z całej Polski m.in. Anna Dymna, Katarzyna Herman, Krystyna Janda, Sandra Korzeniak, Magdalena Kuta, Małgorzata Niemirska, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Dorota Segda, Justyna Wasilewska, Radosław Krzyżowski i Piotr Pilitowski.

Kaliskie Spotkania Teatralne rozpoczną się w sobotę 11 maja sztuką Teatru im. Juliusza Słowackiego z Koszalina "Aktorzy koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna" [na zdjęciu] w reż. Piotra Ratajczaka, nawiązującą do filmu Agnieszki Holland pt. "Aktorzy prowincjonalni". Wg Zaczykiewicza spektakl "chwilami w sposób do bólu szczery przedstawia teatr od strony twórców".

12 maja w niedzielę zostaną wystawione przedstawienie kaliskiego teatru "Kamień i popioły" w reż. Michała Grzybowskiego i "Śmierć białej pończochy" Mariana Pankowskiego w reż. Adama Orzechowskiego Teatru Wybrzeże z Gdańska.

13 maja publiczność zobaczy "Curko moja ogłoś to - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk" w reż. Magdaleny Drab z łódzkiego Teatru Zamiast.

Jak poinformował Zaczykiewicz spektakl wygrał pierwszy konkurs "The Best OFF" dla teatrów niezależnych.

Także w poniedziałek zostanie pokazany spektakl "Cząstki kobiety" Katy Weber w reż. Kornela Mundruczo stołecznego Teatru Rozmaitości. Zdaniem Zaczykiewicza jest to jedno z najwybitniejszych przedstawień, jakie powstały w ostatnich latach w Polsce.

14 maja publiczność zobaczy aktorów stołecznego Teatru Dramatycznego w przedstawieniu "Miłość od ostatniego wejrzenia" Vedrany Rudan w reż. Iwony Kempy.

15 maja odbędzie się spektakl według tekstu Johna Patricka Shanley'a "Wątpliwość" w reż. Norberta Rakowskiego. Jest to koprodukcja Teatru im. Jana Kochanowskiego z Opola i Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego z Katowic. Potem wystąpią aktorzy Teatru Śląskiego w sztuce "Pod presją" wyreżyserowanej przez Maję Kleczewską.

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki z Bydgoszczy zaprezentuje 16 maja sztukę "Koniec miłości" Pascala Ramberta w reż. Doroty Androsz.

Natomiast 17 maja na scenie kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki wystąpi Krystyna Janda w monodramie - z towarzyszeniem muzyki granej na żywo - "Zapiski z wygnania" Sabiny Baral wyreżyserowanym przez Magdę Umer.

Tego samego dnia zostanie zaprezentowany spektakl krakowskiego Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" w reż. Moniki Strzępki.

18 maja publiczność obejrzy spektakl Teatru Ludowego z Krakowa pt. "Hańba" na postawie powieści Johna Maxwella Coetzee w reż. Marcina Wierzchowskiego i przedstawienie kaliskiego teatru "Dziwny przypadek psa nocną porą" według powieści Marka Haddona w reż. Bartosza Zaczykiewicza.

Ewa Bąkowska
Kurier PAP
25 kwietnia 2019

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia