Ruszyła akcja Teatr Polska

inspiracja objazdami Teatru Reduta

W ramach projektu Teatr Polska wybrano 15 najlepszych spektakli z całej Polski. Do tego grona zaliczono m.in. "Utwór o Matce i Ojczyźnie" szczecińskiego Teatru Współczesnego.

Program, który koordynuje warszawski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), zainicjowany został w 2009 roku. Inspiracją dla niego były słynne przedwojenne objazdy Teatru Reduta prowadzonego przez Juliusza Osterwę, obejmujące małe miasteczka na obszarze całego kraju.

 Do tegorocznej edycji projektu zgłoszono 86 spektakli z całej Polski. Spośród nich wybrano 15 najlepszych. Od lipca do grudnia odwiedzą one 92 miejscowości. Wśród nich będzie "Utwór o Matce i Ojczyźnie"  szczecińskiego Teatru Współczesnego. W wyreżyserowanym przez Marcina Libera tekście Bożeny Keff główne role zagrały Beata Zygarlicka i Irena Jun. 

Przypomnijmy, że przedstawienie uhonorowane zostało trzema wyróżnieniami w organizowanym przez redakcję "Kuriera Szczecińskiego" plebiscycie Bursztynowy Pierścień - dla przedstawienia i aktorki sezonu 2010/2011 (B. Zygarlicka) oraz Nagrodą Jury dla I. Jun. Inscenizacja z sukcesami prezentowana była na ogólnopolskich festiwalach i przeglądach. Teraz dzięki programowi Teatr Polska obejrzą ją mieszkańcy Chojnic (we wrześniu), Gryfic (w październiku), Goleniowa (w listopadzie), Nowogardu (w listopadzie) i Świnoujścia (w grudniu). Pokazom "Utworu" towarzyszyć będą bezpłatne warsztaty teatralne prowadzone przez aktorki grające w przedstawieniu.

(-)
Kurier Szczecinski
21 lipca 2012

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia