Ruszyły zdjęcia do filmu o życiu Edwarda Gierka

"Gierek" - reż. Michał i Wojciech Węgrzyn

W poniedziałek 27 lipca w Ustroniu rozpoczęto prace na planie filmu "Gierek" realizowanego przez braci Michała i Wojciecha Węgrzynów, autorów "Procederu". W roli Edwarda Gierka zobaczymy Michała Koterskiego, który specjalnie do tej roli przytył aż 17 kilogramów.
"Gierek" Ruszyły zdjęcia do filmu o życiu Edwarda Gierka

W Ustroniu jest też m.in. Małgorzata Kożuchowska, która w filmie "Gierek" wcieli się w rolę żony I sekretarza KC PZPR, Stanisławy Gierek. O rozpoczęciu zdjęć poinformował na swoim koncie na Instagramie producent filmu, Janusz Iwanowski. "Zaraz pierwszy klaps do filmu dekady o przerwanej dekadzie Edwarda Gierka. Zaczynamy naszą podróż w czasie i cofamy zegarki o... 50 lat! Środki bezpieczeństwa z powodu Covid-19 znakiem naszych czasów" – podpisał zdjęcie, na którym pozuje w maseczce ochronnej i z płynem dezynfekującym w dłoni.

W najbliższych dniach kolejne zdjęcia realizowane będą w innych śląskich miastach - Dąbrowie Górniczej, gdzie powstanie najwięcej ujęć, Katowicach oraz Zawierciu.

Tylko jeśli chodzi o Zawiercie wiadomo dokładniej, gdzie realizowane będą zdjęcia. W dniach 4-5 sierpnia filmowcy pojawią się na terenie basenu w Zawierciu-Blanowicach, w Miejskim Ośrodku Kultury Centrum oraz przy ulicach Huldczyńskiego oraz Senatorskiej.

Obok Michała Koterskiego i Małgorzaty Kożuchowskiej, w filmie "Gierek" zobaczymy też Rafała Zawieruchę. Według informacji "Super Expressu", w filmie wystąpią również Cezary Żak jako Leonid Breżniew, Jan Frycz jako prymas Wyszyński, Ewa Ziętek, Kuba Józefowicz i Nicole Bogdanowicz. Scenariusz filmu napisał dziennikarz Rafał Woś, a jego premiera planowana jest na przyszły rok.

- Akcja filmu obejmie lata od 1970 do 1982, czyli okres, kiedy Edward Gierek był pierwszym sekretarzem KC PZPR, a potem został od władzy odsunięty. Był przez rok internowany, otarł się o śmierć. Ważna ma być też warstwa czysto obyczajowa. Gierkowska dekada to był przecież okres, gdy w Polsce zrobiło się trochę bardziej kolorowo – ubrania, fryzury, samochody, wszystko staramy się wiarygodnie oddać – mówił wcześniej o filmie w rozmowie z Onetem Janusz Iwanowski.

Film o Gierku wpisuje się w wieloletnią już tendencję tworzenia obrazów biograficznych o ważnych i kontrowersyjnych osobach z historii Polski. Pierwsze informację o obrazie zaczęły pojawiać się w maju. Na próżno było wówczas szukać jakichkolwiek konkretów - przez pandemię cały przemysł został sparaliżowany, wszystkie projekty zostały zawieszone, a plan zdjęciowe powstających produkcji - wstrzymane.

(-)
Onet.Kultura
28 lipca 2020
Wątki
KINO

Książka tygodnia

Wiersze prawie wszystkie. Tom I
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Agnieszka Osiecka

Trailer tygodnia