Rydlówka po raz pierwszy

Noc Muzeów 2013

Muzeum Młodej Polski "Rydlówka" w Krakowie - Bronowicach Małych po raz pierwszy weźmie udział w krakowskiej Nocy Muzeów. Tegoroczna 10. edycja wydarzenia odbędzie się z 17 na 18 maja, a jej hasło brzmi "KO-lekcja. Podziel się swoją pasją!".

"Rydlówka" będzie jedną z 50 instytucji muzealnych, jakie udostępnią swoje zbiory podczas jubileuszowej Nocy Muzeów w Krakowie.

Instytucja przygotowała dla zwiedzających pokaz filmu "Raz dokoła. Opowieść Marii Rydlowej", warsztaty różnych technik rzemiosła (m.in. wykonywania tradycyjnych lalek weselnych, malowania tkanin w motywy krakowskich haftów czepcowych) oraz lekcje tańców tradycyjnych.

Maria Rydlowa, dyrektor muzeum, wyjaśniła podczas czwartkowej konferencji prasowej, że muzeum bierze udział w Nocy, bo dzisiejsze społeczeństwo coraz mniej interesuje się historią i tradycją.

- Przewrotnie więcej warszawian niż krakowian odwiedza nasze muzeum. Niektóre klasy musiały odwiedzić "Rydlówkę" przed maturą. Te odwiedziny dodawały naszej instytucji siły - wyznała Rydlowa. Dodała także, że w muzeum można poczuć prawdziwy klimat "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. - Ten dramat jest wciąż aktualny - mówiła. - Nie pożałujecie tej nocy u nas - zapewniła.

Znaczenie hasła tegorocznej edycji wyjaśniła Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego, w którym odbędzie się inauguracja wydarzenia. Jak mówiła, słowo "kolekcja" jest bardzo ważne dla każdego muzeum, ponieważ to kolekcje nadają placówce sens istnienia. Z kolei drugi człon pierwszego słowa w haśle - "lekcje" - nawiązuje m.in. do warsztatów i wykładów, czyli zajęć edukacyjnych prowadzonych przez instytucje kultury. - Uzupełniamy braki w programie szkół. Prowadzimy edukację muzealną na wysokim poziomie. Chcemy pokazać w ten sposób, że muzea nie są nudne - powiedziała Gołubiew.

Podkreśliła także, że Noc Muzeów odnosi sukces dzięki Urzędowi Miasta Krakowa, który od 2004 r. wspiera przedsięwzięcie.

Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji, przypomniała, że co roku ponad sto tys. osób uczestniczy w krakowskim przedsięwzięciu. - To dowód na to, jak bardzo atrakcyjne - dla krakowian i turystów - są nasze muzea - mówiła na konferencji Sroka.

Do krakowskich placówek można wejść po okazaniu żetonu lub biletu muzealnego. Taka wejściówka, kosztująca symboliczną złotówkę, daje wstęp do wszystkich 50 instytucji, a równocześnie jest biletem uprawniającym do bezpłatnego przejazdu środkami komunikacji miejskiej z 17 na 18 maja. Ponadto podczas Nocy uruchomiona zostanie dodatkowa linia tramwajowa i autobusowa.

Noce Muzeów w Krakowie organizowane są od 2004 r., ich idea została zapożyczona z Berlina. Od początku cieszą się ogromną popularnością, w ostatnich edycjach brało udział ponad 100 tys. osób. Jej organizatorami są Urząd Miasta i Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich.

(-)
(PAP)
11 maja 2013

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia