Ryszard Horowitz w Teatrze Ludowym

Zamknięcie "wystawy" z roku 1957

75. urodzinom Ryszarda Horowitza, światowej sławy fotografa towarzyszyć będą ciekawe wydarzenia kulturalne: nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kraków oraz oficjalne zamknięcie otwartej w 1957 roku Majówka z Ryszardem Horowitzem to dobry pomysł na nieszablonowe spędzenie długiego weekendu.

75. urodzinom Mistrza, światowej sławy fotografa towarzyszyć będą ciekawe wydarzenia kulturalne. Wśród nich nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kraków.

Horowitz zamknie też oficjalnie wystawę w Teatrze Ludowym. Artysta otworzył ją już w latach 50. XX wieku, następnie została usunięta, ale po dziś dzień nie została zamknięta przez autora zdjęć.

Planowana jest też wystawa RH75 w Pałacu Sztuki w Krakowie - 75 prac wybranych przez Horowitza. A także spotkanie w miejscu, gdzie mały Rysio Horowitz wkradał się przez okno do węgla. Mowa o Piwnicy pod Baranami. Na jednym z przedstawianych zdjęć można będzie zobaczyć kobietę w ciąży, żonę Horowitza - pierwsze tak odważne zdjęcie kobiety w ciąży zrobione w latach 70. W latach 80 Demi Moore pojawiła się na okładce jednego z magazynów w stanie błogosławionym, było to duże wydarzenie i stworzona historia. Jednakże ona nie była pierwsza.

Ryszard Horowitz urodził się 5 maja 1939 roku w Krakowie. Cztery miesiące później Polska znalazła się pod okupacją Niemiec hitlerowskich, a cała rodzina została aresztowana i była przetrzymywana w kilku obozach koncentracyjnych. Cudem przetrwała jako jedna z niewielu rodzin żydowskich. Po zakończeniu wojny osiedliła się ponownie w Krakowie. Ryszard Horowitz należy do najmłodszych ocalałych z Auschwitz. Ostatnio otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.

Fotografia stała się Jego życiową pasją i podstawą kariery zawodowej. Uważany jest za pioniera stosowania efektów specjalnych w fotografii w czasach przed obrazowaniem cyfrowym. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, następnie studiował malarstwo na tutejszej Akademii Sztuk Pięknych. W roku 1956, w czasie krótkiej politycznej i kulturalnej odwilży w Polsce, kiedy rząd subsydiował nowatorskie, oryginalne formy artystyczne, Kraków stał się ośrodkiem awangardowego jazzu, malarstwa, teatru i filmu. Horowitz mając wtedy siedemnaście lat w pełni korzystał z tego ożywienia i w konsekwencji zafascynowała go fotografia amerykańska. W roku 1959 zrealizował swoje marzenie, wyemigrował do USA.
W listopadzie 1967 otworzył własne studio fotograficzne, które prowadzi do chwili obecnej.

(-)
Materiał Teatru
2 maja 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...