Rzecz o poetce imieniem Piotr

"Komornicka..." - reż: B. Frąckowiak - Teatr Polski w Bydgoszczy

Już 9 marca odbędzie się premiera nowego spektaklu Teatru Polskiego. Tym razem będzie to monodram. Sztuka Bartka Frąckowiaka i Weroniki Szczawińskiej to opowieść o burzliwych losach pisarki Marii Komornickiej.

Nowa sztuka nosi tytuł "Komornicka. Biografia pozorna" i opowiada o burzliwym życiu polskiej pisarki i poetki Marii Jakubiny Komornickiej, tworzącej na przełomie XIX i XX wieku. - Bohaterka naszego spektaklu była także skandalizującą członkinią warszawskiej bohemy. W 1907 roku podjęła najbardziej kluczową decyzję w swoim życiu. Postanowiła zostać mężczyzną. Przyjęła imię Piotr Odmieniec Włast - mówi dramaturg spektaklu Weronika Szczawińska.

Reżyser spektaklu Bartek Frąckowiak postanowił przeprowadzić teatralne śledztwo, które ma wydobyć na światło dzienne szczegóły z życia poetki. - Skupiliśmy się na pewnych osobliwościach z jej biografii. Spektakl składa się z fragmentów, często niepoukładanych chronologicznie - opowiada reżyser sztuki.

Teatr jednego aktora

Oprócz intrygującego tematu, jakim jest historia Komornickiej, ciekawa jest również forma spektaklu. Autorzy postanowili stworzyć dzieło, w którym w głównej - i jedynej - roli wystąpi aktorka teatralna i telewizyjna Anita Sokołowska. - Nie mam wrażenia, że zrobiliśmy monodram. Nie czuję się sama na scenie. Może to dzięki temu, że cały czas jest ze mną Krzysztof Kaliski, który gra na żywo muzykę do spektaklu - opowiada Sokołowska.

Tragiczna historia o roli kobiety

Najbardziej ciekawa jest jednak historia. Autorzy podkreślają, iż Komornicka wykraczała poza czasy, w których przyszło jej żyć. - Postanowiła przeistoczyć się w mężczyznę. Nie zrozumiano jej aż do śmierci. Rodzina uznała ją za szaloną. Przez lata nikt o niej nie pamiętał. Jej życie stało się inspiracją dla krytyki feministycznej - mówi Szczawińska.

Zainteresowanie Marią Komornicką, która przemieniła się w Piotra Odmieńca Własta powróciło w drugiej połowie ubiegłego wieku, dzięki studiom wybitnych badaczek, Marii Podrazy-Kwiatkowskiej i Marii Janion. Komornicka stała się także prototypem postaci Bianki z dramatu "Białe Małżeństwo" Tadeusza Różewicza.

Teraz w Bydgoszczy

Spektakl "Komornicka. Biografia pozorna", który obejrzymy 9 marca o godz. 19 jest premierą bydgoską. Pierwszy raz sztuka wystawiona została 24 lutego w Teatrze Centralnym w Lublinie - podaje dyrektor Teatru Polskiego Paweł Łysak.

(UD)
Gazeta Pomorska
8 marca 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia