Rzecz o totalitaryzmie masy

"Nosorożec " - reż. Artur Tyszkiewicz - Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka

15 listopada w Teatrze Dramatycznym odbędzie się premiera sztuki Eugene'a Ionesco "Nosorożec". Nowy przekład dla Teatru Dramatycznego przygotował Piotr Kamiński, spektakl reżyseruje Artur Tyszkiewicz.

Ionesco napisał "Nosorożca" na początku lat 60. Sięgnąłem po tę sztukę, bo mam wrażenie, że dzisiejsza Polska dopiero zaczyna dorastać do rzeczywistości Zachodu tamtych czasów. Nowy przekład Piotra Kamińskiego odświeża język dialogów, który nieco się zmienił od tamtego czasu. - mówi reżyser (na zdjęciu).

Dla mnie to jest przede wszystkim rzecz o totalitaryzmie masy, o sile ujednolicenia, o dobrowolnym wyrzeczeniu się własnego myślenia na rzecz myślenia zbiorowego, zawieszeniu swojej indywidualności. Mechanizmy rynkowe chcą nas dziś zmienić w niezaspokojoną masę konsumentów. Rodzi się zatem pytanie, czy lepiej nie myśleć i poddać się wszystkiemu, czy wręcz odwrotnie? Warto postawić je widzom. Czyż bycie nosorożcem nie jest kuszące? - dodaje Tyszkiewicz.

Artur Tyszkiewicz (1973) - uczeń i asystent Erwina Axera, od 2011 jest dyrektorem artystycznym Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Jego sztuki reżyserowane na scenie w Wałbrzychu, Poznaniu, Krakowie, w teatrach Narodowym, Ateneum, IMKA i Lalka w Warszawie zdobywały uznanie publiczności i krytyki. "Iwona Księżniczka Burgunda" z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu ( 2005) była nagradzana m.in.: Grand Prix na Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu, nagrodą za reżyserię na festiwalu Klasyka Polska w Opolu, nagrodą za reżyserię i nagrodą dziennikarzy na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach. Przedstawienie "Sprzedawcy gumek" z Teatru IMKA (2010) otrzymało nagrodę dziennikarzy i nagrodę publiczności na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Artur Tyszkiewicz reżyserował m.in.: Szekspira, Moliera, Słowackiego, Gombrowicza, Mrożka, Zelenkę, Geneta, Allena, Levina.

(-)
Materiał Teatru
4 listopada 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia