Rzecz o wirtualnym świecie danych i wirusów

"Akropolis" - reż. Łukasz Twarkowski - Narodowy Stary Teatr w Krakowie

Narodowa Scena zapowiada na najbliższą sobotę premierę "Akropolis" w reżyserii Łukasza Twarkowskiego. Miejmy nadzieję, że do niej dojdzie (...)

Nad dramatem pracuje ośmioosobowc grono realizatorów, dramatem rzadko wystawianym, wedle którego legendarne już spektakle zrealizowali m.in. Kazimierz Dejmek, Jerzy Grotowski i Józef Sząjna. Akcja "Akropolis" rozgrywa się "na Wawelu w noc Wielką Zmartwychwstania," a utwór został napisany przez Wyspiańskiego jako zamknięcie trylogii, dopełnienie "Wesela" i "Wyzwolenia".

O dramacie i przygotowywanej inscenizacji tak piszą jej twórcy: "Jeden z najbardziej wieloznacznych tekstów Wyspiańskiego zostaje odczytany jako fragmentaryczny świat danych, w którym granice między rzeczywistym i wirtualnym uległy całkowitemu zatarciu, a kopia nie potrzebuje już oryginału jako punktu referencyjnego. Tę nową rzeczywistość tworzą piksele i krzem, skorupy człowieka, śladowe pierwiastki emocjonalności i obniżone rejestry odczuwania świata. Zaciera się granica między tkanką organiczną i tym, co syntetyczne, a wirus - uniemożliwiaj ący prawidłowy odczyt danych z tekstu Wyspiańskiego - powiela wciąż pytanie o granice i marginesy człowieka".

"Akropolis" to utwór Stanisława Wyspiańskiego, który powstał w latach 1903-1904. Został wydany w Krakowie w 1904 roku, a wystawiony dopiero w 1926 roku. Wydarzenia dramatu rozpoczynają się o północy, po ukończeniu nabożeństwa rezurekcyjnego w katedrze wawelskiej, i trwają do świtu pierwszego dnia Wielkanocy. Powołane zostają do życia posągi w katedrze, gobelinowe postacie, prezentujące znaną z "Starego Testamentu" historię Jakuba i Ezawa O świcie w gruzy pada katedra, symbol przeszłości. Zaczyna się nowe życie.

Życzymy Państwu wielu pikselowo - krzemowych wrażeń, których - mamy nadzieję - nie zakłóci żaden wirus.

Sobota, 30 listopada, godz. 19.15, Stary Teatr

Jolanta Ciosek
Dziennik Polski
29 listopada 2013

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...