Rzecz o wirtualnym świecie danych i wirusów

"Akropolis" - reż. Łukasz Twarkowski - Narodowy Stary Teatr w Krakowie

Narodowa Scena zapowiada na najbliższą sobotę premierę "Akropolis" w reżyserii Łukasza Twarkowskiego. Miejmy nadzieję, że do niej dojdzie (...)

Nad dramatem pracuje ośmioosobowc grono realizatorów, dramatem rzadko wystawianym, wedle którego legendarne już spektakle zrealizowali m.in. Kazimierz Dejmek, Jerzy Grotowski i Józef Sząjna. Akcja "Akropolis" rozgrywa się "na Wawelu w noc Wielką Zmartwychwstania," a utwór został napisany przez Wyspiańskiego jako zamknięcie trylogii, dopełnienie "Wesela" i "Wyzwolenia".

O dramacie i przygotowywanej inscenizacji tak piszą jej twórcy: "Jeden z najbardziej wieloznacznych tekstów Wyspiańskiego zostaje odczytany jako fragmentaryczny świat danych, w którym granice między rzeczywistym i wirtualnym uległy całkowitemu zatarciu, a kopia nie potrzebuje już oryginału jako punktu referencyjnego. Tę nową rzeczywistość tworzą piksele i krzem, skorupy człowieka, śladowe pierwiastki emocjonalności i obniżone rejestry odczuwania świata. Zaciera się granica między tkanką organiczną i tym, co syntetyczne, a wirus - uniemożliwiaj ący prawidłowy odczyt danych z tekstu Wyspiańskiego - powiela wciąż pytanie o granice i marginesy człowieka".

"Akropolis" to utwór Stanisława Wyspiańskiego, który powstał w latach 1903-1904. Został wydany w Krakowie w 1904 roku, a wystawiony dopiero w 1926 roku. Wydarzenia dramatu rozpoczynają się o północy, po ukończeniu nabożeństwa rezurekcyjnego w katedrze wawelskiej, i trwają do świtu pierwszego dnia Wielkanocy. Powołane zostają do życia posągi w katedrze, gobelinowe postacie, prezentujące znaną z "Starego Testamentu" historię Jakuba i Ezawa O świcie w gruzy pada katedra, symbol przeszłości. Zaczyna się nowe życie.

Życzymy Państwu wielu pikselowo - krzemowych wrażeń, których - mamy nadzieję - nie zakłóci żaden wirus.

Sobota, 30 listopada, godz. 19.15, Stary Teatr

Jolanta Ciosek
Dziennik Polski
29 listopada 2013

Książka tygodnia

Czescy ekspresjoniści
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Jindřich Chalupecký

Trailer tygodnia