Rzeczywistość z narracyjną fikcją

Spektakle TR Warszawa w środy w plenerze

Trzy spektakle TR Warszawa, których telewizyjne rejestracje powstały we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym - "Burzę", "Krum'" i "2007:Macbeth" - można będzie zobaczyć na warszawskim Placu Defilad. Projekcje odbędą się 23 i 30 lipca oraz 6 sierpnia.

Dzisiaj, 23 lipca odbędzie się projekcja spektaklu "Burza" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego. W teatrze elżbietańskim publiczność nawiązywała bezpośredni kontakt z aktorami. Warlikowski podtrzymał ten pomysł, nadał mu tylko nieco inny kontekst; ważniejsza - inaczej niż w przypadku elżbietańskiej sceny - staje się przestrzeń prywatna. Widzimy reakcje widzów; to oni decydują, w którą stronę potoczy się akcja. Akcja dramatu trwa dokładnie tyle samo co spektakl - rzeczywistość łączy się z narracyjną fikcją.

30 lipca pokazany zostanie "Krum" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego na podstawie sztuki Hanocha Levina. Urodzony w Tel Awiwie Levin (1943-1999) jest uznawany za jednego z najciekawszych izraelskich dramaturgów ubiegłego stulecia. Napisał ponad 50 sztuk teatralnych - większość z nich doczekała się realizacji i licznych wystawień w Izraelu i na światowych festiwalach. "Krum" należy do najbardziej znanych dramatów Levina.

6 sierpnia publiczność zobaczy spektaklu "2007: Macbeth" w reż. Grzegorza Jarzyny. Teatralna premiera spektaklu TR Warszawa z udziałem m.in. Cezarego Kosińskiego, Aleksandry Koniecznej, Danuty Stenki i Tomasza Tyndyka odbyła się w maju 2005 roku. Reżyser osadził akcję na Bliskim Wschodzie, czerpiąc inspiracje i ozdabiając warstwę narracyjną licznymi aluzjami do kina: "Czasu Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli, "2001: Odysei kosmicznej" Stanleya Kubricka czy "Helikoptera w ogniu" Ridleya Scotta.

Przedstawienia będzie można obejrzeć przy wejściu do PKiN od ulicy Marszałkowskiej, przy Teatrze Studio.

Narodowy Instytut Audiowizualny jest partnerem pokazów, które odbędą się w ramach projektu Plac Defilad.

(-)
(PAP)
23 lipca 2014
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...