Rzeczywistość zdominowana przez pieniądz

"Układ" - reż. Michał Kotański - Teatr Bagatela w Krakowie

21 marca o godz. 17 w polkowickiej Auli odbędzie się kolejny spektakl w ramach 16. Obliczy Teatru. Tym razem będzie to "Układ" w wykonaniu aktorów krakowskiego Teatru Bagatela. Realizacja Michała Kotańskiego jest pierwszą w świecie sceniczną wersją powieści Elii Kazana.

Sztuka powstała na podstawie powieści kontrowersyjnego amerykańskiego pisarza i reżysera - Elii Kazana. Jest ona swego rodzaju moralitetem nihilisty, everymana, który mierzy się ze światem, samym sobą, z rodziną. To opowieść o kapitalizmie, zagubieniu istotnej hierarchii wartości i rzeczywistości zdominowanej przez pieniądz.

Opisana prawie pół wieku temu historia jest zaskakująco aktualna. Uniwersalizm ten udało się utrzymać również w spektaklu, a wszystko to za sprawą Radosława Paczochy, autora teatralnej adaptacji. Na scenie zobaczyć będzie można niezwykle wyraziste kreacje aktorskie. Dariusz Starczewski w roli Eddiego dobitnie pokazuje jego wewnętrzną metamorfozę. Paweł Sanakiewicz, który wcielił się w postać ojca głównego bohatera, bardzo sugestywnie ukazał jego chorobę i pogoń za pieniądzem. Niezwykle przekonująca jest również Ewelina Starejki, odtwórczyni roli Gwen.

Spektakl Teatru Bagatela w Krakowie to majstersztyk. Wybitna gra aktorska, subtelna zmiana świateł, dobrze dobrane kostiumy oraz powściągliwa scenografia - to po prostu trzeba zobaczyć. Nic więc dziwnego, że organizatorzy polkowickiego festiwalu "Oblicza Teatru" zdecydowali się umieścić sztukę w tegorocznym repertuarze.

(-)
Materiał Teatru
22 marca 2014

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia