Salonowe awantury

"Casanova w Warszawie" - reż. Krzysztof Pastor - Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

Przedostatnia premiera kończącego się sezonu w repertuarze Teatru Wielkiego, "Casanova w Warszawie", olśniewa bogactwem kostiumów i scenografii. Spektakl z muzyką W.A. Mozarta przywołuje atmosferę życia dworskiego drugiej polowy XVIII wieku w Warszawie, z okresu panowania króla Stanisława Augusta

 Na kilka miesięcy do polskiej stolicy trafił wówczas słynny włoski uwodziciel i awanturnik, przez dziesięciolecia mityczny bohater wielu utworów, w tym głośnego filmu Federico Felliniego.

Autorzy przedstawienia w Teatrze Wielkim opowiadają o przygodach Wiocha na warszawskich salonach - o balach, zabawach i awanturach towarzyskich. Choreografia spektaklu oparta została na tradycyjnych wzorach baletu klasycznego z końca XIX wieku ("Dziadek do orzechów", "Coppelia" itd.), z niewielkimi dodatkami tańca nowoczesnego.

Balet "Casanova w Warszawie" przeznaczony jest dla szerokiej widowni, która lubi tradycyjny taniec z przejrzystą akcją. Zawiedzeni będą natomiast miłośnicy baletu eksperymentalnego. Miejmy nadzieję, że przedstawienie zostanie wznowione po wakacjach.

Mirosław Winiarczyk
Idziemy
12 czerwca 2015

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki