Salonowe awantury

"Casanova w Warszawie" - reż. Krzysztof Pastor - Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

Przedostatnia premiera kończącego się sezonu w repertuarze Teatru Wielkiego, "Casanova w Warszawie", olśniewa bogactwem kostiumów i scenografii. Spektakl z muzyką W.A. Mozarta przywołuje atmosferę życia dworskiego drugiej polowy XVIII wieku w Warszawie, z okresu panowania króla Stanisława Augusta

 Na kilka miesięcy do polskiej stolicy trafił wówczas słynny włoski uwodziciel i awanturnik, przez dziesięciolecia mityczny bohater wielu utworów, w tym głośnego filmu Federico Felliniego.

Autorzy przedstawienia w Teatrze Wielkim opowiadają o przygodach Wiocha na warszawskich salonach - o balach, zabawach i awanturach towarzyskich. Choreografia spektaklu oparta została na tradycyjnych wzorach baletu klasycznego z końca XIX wieku ("Dziadek do orzechów", "Coppelia" itd.), z niewielkimi dodatkami tańca nowoczesnego.

Balet "Casanova w Warszawie" przeznaczony jest dla szerokiej widowni, która lubi tradycyjny taniec z przejrzystą akcją. Zawiedzeni będą natomiast miłośnicy baletu eksperymentalnego. Miejmy nadzieję, że przedstawienie zostanie wznowione po wakacjach.

Mirosław Winiarczyk
Idziemy
12 czerwca 2015

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia