"Sarenki" na otwarcie

44. Zamojskie Lato Teatralne

Kreacje - pod takim hasłem odbywać się będzie tegoroczne 44. Zamojskie Lato Teatralne. Spektaklem "Sarenki" zainauguruje je Teatr Ludowy w Krakowie, zdobywca Buławy Hetmańskiej za 2018 r.

Choć za nami już kilka imprez towarzyszących tegorocznej edycji ZLT (m. in. wernisaż wystawy fotografii Andrzeja Pogudza pt. "Teatr", którą można oglądać w ZDK), to oficjalne otwarcie tego święta teatru zaplanowano na 22 czerwca. Spektaklem "Sarenki" [na zdjęciu] ZLT zainauguruje Teatr Ludowy w Krakowie, zdobywca Buławy Hetmańskiej za 2018 r. "Sarenki", znakomita czeska komedia, zostanie wystawiona na Rynku Wielkim, o godz. 21. Spektakl opowiada o tym, jak czterej nieudacznicy (dyrygent, mykolog, urzędnik skarbówki i bezrobotny), spotykają cztery niezwykłe Sarenki, które mogą spełnić ich życzenia. Ale, jak to w bajkach: tylko pierwsze wypowiedziane. Widzów z pewnością czeka mnóstwo dobrej zabawy. Kto chce usiąść, musi wykupić bilet (10 zł).

Można też postać, wtedy spektakl obejrzy się za darmo. Teatr Porywacze Ciał w Poznaniu 23 czerwca o godz. 19 w ZDK wystawi sztukę "Zrobie co zechce". "Czy chmara motyli we śnie to znak, że przyszłość wygląda obiecująco? Czy kontakt z ludźmi jest dla Ciebie równie ważny, jak dieta? Czy marnując swoje możliwości intelektualne, masz poczucie straty? Czy wiesz, na czym właściwie polega piękno tej krainy? Usiądź z nami i pofilozofuj sobie" - zachęcają twórcy. Bilety są po 20 zł. Następnego dnia o godz. 19 warszawski Teatr Malaabar Hotel zaprasza do ZDK na "Pożegnanie jesieni" - katastroficzną wizję społeczeństwa, oddającego się w objęcia totalitaryzmu, opartą na kultowej powieści Witkacego. W tym widowisku będzie można oglądać m.in. pochodzącego z Zamościa (absolwenta tutejszego Liceum Plastycznego) Marcina Bikowskiego. Bilety są po 20 zł.

Studio teatrgaleria w Warszawie zaprasza 25 czerwca o godz. 19 na "Matkę Makrynę". Spektakl opowiada o uznanej kilkanaście lat po upadku powstania listopadowego za uosobienie męczeńskich losów Polski siostrze Makrynie Mieczysławskiej. Po latach okazało się, że Makryna to tak naprawdę dręczona żona carskiego oficera, która odeń uciekła. Nigdy nie była zakonnicą, a rzekome ślady męczeństwa na jej ciele to efekty trudnego życia z mężem. W monodramie zobaczymy związaną z Zamościem Irenę Jun; ona także jest reżyserką. Bilety - po 20 zł. Dla dzieci Białostocki Teatr Lalek przygotował "Czerwonego Kapturka" w wersji interaktywnej, a więc z udziałem młodych widzów. Wystawi go 26 czerwca o godz. 18 na Rynku Wielkim. Bilety są po 10 zł. Spektaklom "Sarenki", "Zrobie co zechce", "Pożegnanie jesieni" i "Matka Makryna" będzie towarzyszył cykl spotkań "O spektaklu po spektaklu" z Jackiem Wakarem, krytykiem teatralnym (w ZDK i ogródku Arte Hotelu). Jeśli chodzi o wydarzenia towarzyszące, to we wtorek, 18 czerwca o godz. 19 w ZDK można będzie obejrzeć monodram Adriana Tatrockiego z Fundacji Banina pt. "Cudzołożnice". Bilety są po 10 zł. W środę, 19 czerwca o godz. 19 w CKF "Stylowy" odbędzie się retransmisja spektaklu "Antoniusz i Kleopatra" z Royal National Theatre w Londynie. Bilety są po 25 i 30 zł.

O kolejnych spektaklach ZLT poinformujemy za tydzień.

(mm)
Tygodnik Zamojski
19 czerwca 2019

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...