Sąsiedzi TR

Kolejne spotkanie w cyklu społecznego

We czwartek, 23 maja w TR Warszawa odbędzie się trzecie spotkanie Sąsiedzi TR, pierwszego w historii teatru cyklu społecznego o charakterze interdyscyplinarnym odnoszący się do idei miejsca i kontekstu. Jego celem jest analiza i redefinicja pojęcia sąsiedztwa. Bohaterką najbliższego wydarzenia jest Karolina Berguła, która w formie eksperymentalnej instalacji filmowo-teatralnej zaprezentuje projekt Zupa.

Zupa Karoliny Breguły to trzeci odcinek cyklu Sąsiedzi TR, który odbędzie się w formie eksperymentalnej instalacji filmowo-teatralnej. Projekt jest rezultatem koprodukcji TR Warszawa i Fundacji In Search Of, przygotowany we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi, Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Kuad Gallery w Stambule. Powstał z okazji cyklu Sąsiedzi w TR Warszawa, oraz dwóch wystaw zbiorowych: Prolegomena do nauk ekonomicznych prowadzonych od kuchni. Trzydzieści lat Galerii Wschodniej w Muzeum Sztuki w ms1 i Around the Borders w Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Projekty łączą się tutaj na trzech polach interesujących Karolinę Bregułę i kuratorów: sąsiedztwa i kontekstu (Barbara Piwowarska), kondycji twórcy (Daniel Muzyczuk), granic i transformacji (Agnieszka Chodysz-Foryś).

W Zupie artystka kontynuuje swoje wcześniejsze eksperymenty z pogranicza filmu i teatru, tym razem parafrazując słynny performance Wyjście z 1989 roku, który odbył się w Łodzi w Galerii Wschodniej. Jak pisze Breguła: „Wyjście było zorganizowaną za ścianą galerii ucztą, w której brali udział Piotr Bikont, Jarosław Orłowski i Andrzej Chętko. By obejrzeć spektakl, zaproszeni do galerii widzowie, musieli wywiercić dziurę w ścianie, korzystając z dostarczonych przez artystów narzędzi. Kiedy udało im się to zrobić, mogli przez niewielki otwór na zmianę oglądać trwającą w sąsiednim mieszkaniu fetę".
W swoim wideo Breguła prezentuje stronę widowiska, do której goście Galerii Wschodniej w 1989 nie mieli dostępu. Bohaterowie filmu siedzą przy skromnie nakrytym stole i prowadzą „sąsiedzkie" rozmowy. Sytuacja jest niestabilna: migają świetlówki, od czasu do czasu gaśnie światło. Relacje pomiędzy zgromadzonymi przy stole są niejasne. Wyglądają jak grupa sąsiadów, którzy zebrali się w momencie kryzysowym, wobec rzeczywistości zaistniałej „na zewnątrz". W tle „roboczego" spotkania przy wspólnej zupie, za ścianą toczy się bliżej nieokreślony „remont" – symboliczna transformacja, która dzieje się obok. Przedstawiona sytuacja wygląda jak anty-teatr telewizji, a remont staje się parafrazą „rewolucji". Breguła, co rusz odwraca porządek „tego co widać" – kamera może pokazać tylko jedną stronę stołu, tylko część grupy. Hałasy są coraz głośniejsze, słyszymy wiertarkę, wreszcie widzimy, że ściana zostaje przebita wiertłem. Dla Breguły remont [rewolucja] jest nadzieją na odświeżenie.

Karolina Breguła - artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii. Absolwentka PWSFTiT w Łodzi, doktorantka na tej samej uczelni. Jej prace pokazywane były między innymi na 55. Biannale Sztuki w Wenecji, w Muzeum Narodowym i CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, w galerii Atlas Sztuki w Łodzi, w Muzeum Sztuki w Kalmar w Szwecji czy w Real Art Ways w Hartford w USA. Laureatka II nagrody w konkursie Spojrzenia 2013 i III nagrody Samsung Art Master 2007. Stypendystka MKiDN i Funduszu Wyszehradzkiego. Autorka takich projektów jak Fire-Followers (2013), Biuro tłumaczeń sztuki (2010) czy Niech nas zobaczą (2003).
Sąsiedzi TR to pierwszy w historii TR cykl społeczny o charakterze interdyscyplinarnym odnoszący się do idei „miejsca" i „kontekstu". Jego celem jest analiza i redefinicja pojęcia „sąsiedztwa".

Czas trwania: ok. 20 min. (projekcja zapętlonego wideo prezentowana jest przez 2 godziny)
Miejsce: sala warsztatowa TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8.
Bilety: bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie TR Warszawa.

(-)
Materiał Teatru
23 maja 2014
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...