Sąsiedzi TR

Kolejne spotkanie w cyklu społecznego

We czwartek, 23 maja w TR Warszawa odbędzie się trzecie spotkanie Sąsiedzi TR, pierwszego w historii teatru cyklu społecznego o charakterze interdyscyplinarnym odnoszący się do idei miejsca i kontekstu. Jego celem jest analiza i redefinicja pojęcia sąsiedztwa. Bohaterką najbliższego wydarzenia jest Karolina Berguła, która w formie eksperymentalnej instalacji filmowo-teatralnej zaprezentuje projekt Zupa.

Zupa Karoliny Breguły to trzeci odcinek cyklu Sąsiedzi TR, który odbędzie się w formie eksperymentalnej instalacji filmowo-teatralnej. Projekt jest rezultatem koprodukcji TR Warszawa i Fundacji In Search Of, przygotowany we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi, Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Kuad Gallery w Stambule. Powstał z okazji cyklu Sąsiedzi w TR Warszawa, oraz dwóch wystaw zbiorowych: Prolegomena do nauk ekonomicznych prowadzonych od kuchni. Trzydzieści lat Galerii Wschodniej w Muzeum Sztuki w ms1 i Around the Borders w Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Projekty łączą się tutaj na trzech polach interesujących Karolinę Bregułę i kuratorów: sąsiedztwa i kontekstu (Barbara Piwowarska), kondycji twórcy (Daniel Muzyczuk), granic i transformacji (Agnieszka Chodysz-Foryś).

W Zupie artystka kontynuuje swoje wcześniejsze eksperymenty z pogranicza filmu i teatru, tym razem parafrazując słynny performance Wyjście z 1989 roku, który odbył się w Łodzi w Galerii Wschodniej. Jak pisze Breguła: „Wyjście było zorganizowaną za ścianą galerii ucztą, w której brali udział Piotr Bikont, Jarosław Orłowski i Andrzej Chętko. By obejrzeć spektakl, zaproszeni do galerii widzowie, musieli wywiercić dziurę w ścianie, korzystając z dostarczonych przez artystów narzędzi. Kiedy udało im się to zrobić, mogli przez niewielki otwór na zmianę oglądać trwającą w sąsiednim mieszkaniu fetę".
W swoim wideo Breguła prezentuje stronę widowiska, do której goście Galerii Wschodniej w 1989 nie mieli dostępu. Bohaterowie filmu siedzą przy skromnie nakrytym stole i prowadzą „sąsiedzkie" rozmowy. Sytuacja jest niestabilna: migają świetlówki, od czasu do czasu gaśnie światło. Relacje pomiędzy zgromadzonymi przy stole są niejasne. Wyglądają jak grupa sąsiadów, którzy zebrali się w momencie kryzysowym, wobec rzeczywistości zaistniałej „na zewnątrz". W tle „roboczego" spotkania przy wspólnej zupie, za ścianą toczy się bliżej nieokreślony „remont" – symboliczna transformacja, która dzieje się obok. Przedstawiona sytuacja wygląda jak anty-teatr telewizji, a remont staje się parafrazą „rewolucji". Breguła, co rusz odwraca porządek „tego co widać" – kamera może pokazać tylko jedną stronę stołu, tylko część grupy. Hałasy są coraz głośniejsze, słyszymy wiertarkę, wreszcie widzimy, że ściana zostaje przebita wiertłem. Dla Breguły remont [rewolucja] jest nadzieją na odświeżenie.

Karolina Breguła - artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii. Absolwentka PWSFTiT w Łodzi, doktorantka na tej samej uczelni. Jej prace pokazywane były między innymi na 55. Biannale Sztuki w Wenecji, w Muzeum Narodowym i CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, w galerii Atlas Sztuki w Łodzi, w Muzeum Sztuki w Kalmar w Szwecji czy w Real Art Ways w Hartford w USA. Laureatka II nagrody w konkursie Spojrzenia 2013 i III nagrody Samsung Art Master 2007. Stypendystka MKiDN i Funduszu Wyszehradzkiego. Autorka takich projektów jak Fire-Followers (2013), Biuro tłumaczeń sztuki (2010) czy Niech nas zobaczą (2003).
Sąsiedzi TR to pierwszy w historii TR cykl społeczny o charakterze interdyscyplinarnym odnoszący się do idei „miejsca" i „kontekstu". Jego celem jest analiza i redefinicja pojęcia „sąsiedztwa".

Czas trwania: ok. 20 min. (projekcja zapętlonego wideo prezentowana jest przez 2 godziny)
Miejsce: sala warsztatowa TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8.
Bilety: bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie TR Warszawa.

(-)
Materiał Teatru
23 maja 2014
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...