Scena Czeska rozpocznie „Edukacją Rity"

"Edukacja Rity" - reż. Pavel Ondruch - Scena Polska Teatru Cieszyńskiego

Znana na całym świecie kultowa sztuka Willy'ego Rusella, „Edukacja Rity" trafi w nowym sezonie artystycznym na deski Sceny Czeskiej Teatru Cieszyńskiego. Premiera tego przedstawienia, którego reżyserii podejmie się Pavel Ondruch, odbędzie się już w najbliższą sobotę 2 września. Jakie jeszcze nowości wystawi zespół Sceny Czeskiej podczas zbliżającego się sezonu 2017/2018?

Do gabinetu profesora akademickiego wkracza osobliwie przyodziana kobieta, która jest damską fryzjerką. Pomyłka? Jak się wkrótce okaże, wcale nie, ponieważ stylistka postanawia, że zdobędzie wyższe wykształcenie. Czego chce dowiedzieć od wykładowcy i niespełnionego znawcy literatury? Wszystkiego – oznajmia z rozbrajającą szczerością. Nagłe pojawienie się Rity wywraca wszystko do góry nogami, bo i profesor od dawna zmaga się z wypaleniem zawodowym, właściwie nie wiedząc, dokąd zmierza jego życie. Ta pozornie niepasująca do siebie dwójka wkrótce znajdzie nić porozumienia. „Edukacja Rity" („Výchova slečny Rity") zespołu Sceny Czeskiej to historia o tym, że niezależnie od miejsca, w którym aktualnie znajdujemy się, zawsze warto podjąć wysiłek realizacji marzeń. Nieważne, jak daleka będzie droga.

Pavel Ondruch o przedstawieniu „Výchova slečny Rity": Ta sztuka nie jest grana w Republice Czeskiej tak często, jak w Polsce. Wiem, że jakiś czas temu wystawiła ją mała scena praskiego teatru, ale uważam, że inscenizacja powinna zagościć też w Teatrze Cieszyńskim, dlatego zaproponowałem dyrekcji ten temat. „Výchova slečny Rity" jest dramatem uniwersalnym i ponadczasowym, myślę nawet, że teraz, po ponad 30 latach od premiery, jest jeszcze bardziej aktualny oraz interesujący dla widzów.

Dla mnie najciekawszy jest tu temat edukacji, rozwoju i przemiany człowieka. Co robi kultura w tym najszerszym znaczeniu z człowiekiem, jaki ma na niego wpływ? Jak reagujemy na spontaniczność oraz indywidualność drugiej osoby? Chciałbym, by to przedstawienie nie tylko bawiło, ale i poruszyło widzów, zmusiło ich do refleksji. Tak też napisany jest ten świetny tekst, bowiem w pierwszej części śmieszy nas kontrast między bohaterami, zaś później zauważamy przemianę obu bohaterów, którzy mają na siebie duży wpływ. Zatem mamy tu poważny temat w doskonale wyważonej, komediowej oprawie.

Podjęcie tego wyzwania reżyserskiego jest dla mnie satysfakcjonujące z jeszcze jednego powodu, a mianowicie małoobsadowe spektakle skupiające się na rzemiośle aktorskim to moja specjalność, mam w dorobku już sporo takich przedstawień. Nic nie udałoby się jednak, gdyby nie aktorzy. Doskonale współpracuje mi się z aktorami Sceny Czeskiej, Miroslavem Lišką oraz Elišką Adamovską i kiedy tylko wpadłem na pomysł inscenizacji „Výchovy slečny Rity" w Teatrze Cieszyńskim, od razu wiedziałem, że to oni zagrają dwie główne i jedyne role tego przedstawienia.

Premiera „Výchova slečny Rity" Sceny Czeskiej już 2 września o godz. 17.30.
Co jeszcze w sezonie 2017/2018 na Scenie Czeskiej?

„Zagraj to jeszcze raz, Sam" Woody Allen: Jedna z najzabawniejszych komedii w dorobku Woody'ego Allena. Historia rozwiedzionego, neurotycznego intelektualisty w średnim wieku, który zasięga porad miłosnych u żony najlepszego przyjaciela i wyimaginowanego Humphreya Bogarta. Sztuka pełna absurdalnego humoru, okrutnej satyry i śmiertelnej powagi. W dowcipnych dialogach przeplatają się wszystkie najważniejsze tematy i fascynacje Allena – kino, Nowy Jork, muzyka, miłość i przemijanie. W Teatrze Cieszyńskim z tą sztuką zmierzy się reżysersko kierownik artystyczny Sceny Czeskiej, Miloslav Čížek.

„Pa.Di.Pa.Ré – ten kterého dal Bůh..." Jaroslav Moravčík – Peter Niňaj: Jaroslava Moravčíka nie trzeba specjalnie przestawiać widzom Sceny Czeskiej. Jego układy choreograficzne, a także praca reżyserska były w ostatnich latach najlepszym, co mogło przytrafić się czeskiemu zespołowi. Wystarczy wspomnieć cieszące się niezmienną popularnością tytuły Sceny Czeskiej z minionych sezonów, jak na przykład „Báthoryčka" czy „František z Assisi". Tym razem w reżyserii Moravčíka czeski zespół wystawi muzyczny poemat o treści, do której nawiązują nazwy poszczególnych obrazów scenicznych: „Boski rój", „Żywa woda", „Ptasie zabawy", „Człowiek". Bogate przeżycia artystyczne gwarantowane. Przedstawienie w reżyserii Jaroslava Moravčíka.

„Moralność pani Dulskiej" Gabriela Zapolska: Scena Polska wystawi w bieżącym sezonie artystycznym współczesną dramaturgię czeską (dramat Petra Zelenki), zaś zespół Sceny Czeskiej sięgnie po polski dramat z początku XX wieku. W ten sposób dzieje się to, co wpływa na oryginalny charakter Teatru Cieszyńskiego, a mianowicie wzajemna wymiana artystyczna w zespołach dwóch narodowości. W „tragifarsie kołtuńskiej" autorstwa Zapolskiej znajdziemy pogłębiony portret psychologiczny obłudy, fałszywej moralności i mistrzowsko nakreślone charaktery. Reżyserii podejmie się dyrektor Teatru Cieszyńskiego, Karol Suszka.

„Wieczór trzech króli" William Shakespeare: Scena Czeska po raz kolejny sięgnie po angielskiego autora, ale w „Večer tříkrálový aneb cokoli chcete" zmierzy się z największym klasykiem. Ta komedia zaliczana jest do najpopularniejszych i najzabawniejszych dzieł, nie dziwi więc fakt, jak często jest wystawiana na scenach całego świata. Autor porusza tematy takie, jak rozwarstwienie społeczeństwa, ludzka tożsamość czy wreszcie różnice pomiędzy płciami. Fabuła tego utworu pozwala autorowi na pokazanie, jak w skrajnych sytuacjach mogą zareagować różne charaktery. Przedstawienie wyreżyseruje kierownik literacki Sceny Czeskiej, Ivan Misař.

Na ten moment trwają ustalenia w kwestii szóstej premiery, która w przyszłym roku zamknie sezon artystyczny na Scenie Czeskiej.

Koniec wakacji to doskonały moment na zamówienie abonamentu teatralnego, który daje dużą oszczędność w postaci biletów tańszych o 50%.

Jak zamówić abonament bez wychodzenia z domu? Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

Małgorzata Bryl-Sikorska
blog-tdivadlo
2 września 2017
Portrety
Pavel Ondruch

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...