Scena czytana 2013

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu podczas tegorocznej, ósmej edycji projektu Scena Czytana, proponuje młodzieży Maminsynka Przemysława Jurka, tekst dramatyczny, który został nagrodzony w 24. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Wydarzenie w formie inscenizowanego czytania zaprezentują aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu: Ewa Szumska, Łukasz Chrzuszcz i Mariusz Adamski.

Scena Czytana, w swoim założeniu skierowana jest do widza młodzieżowego i zajmuje się promowaniem tekstów współczesnych dramaturgów. Spotkania w ramach projektu podzielone są na dwie części, pierwsza stanowi prezentację dramatu w formie czytanej, druga natomiast to moderowana dyskusja na temat problematyki poruszonej w tekście.

17 grudnia, godz. 18.00,

miejsce: CK Zamek w Poznaniu, Scena Nowa

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc

Wiek uczestników - od 15 lat

„(...) „Maminsynek" jest niezwykle interesującą propozycją nie tylko ze względu na treść, czy też bohaterów „rozrywanych" codziennością, głównego bohatera, z którym łatwo identyfikować się może młodzieżowy widz, ale również ze względu na formę. Tekst daje duże możliwości inscenizacyjne i stanowi bardzo wartościowe uzupełnienie repertuaru teatrów dla dorosłych, które zazwyczaj nie podejmują tematyki nastoletniej młodzieży."

Paweł Aigner, reżyser, juror Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

„Był pan kiedyś pewien, że pan umrze, że za moment dostanie pan ataku serca i umrze, normalnie, na ulicy? Był pan kiedyś wśród ludzi i poczuł pan nagle, że zaraz się osunie na podłogę i padnie trupem? Uciekał pan kiedyś z centrum handlowego ze strachu przed śmiercią? Albo z tramwaju? Umierał pan w klubie albo na boisku po meczu, kiedy serce wali tak, że słychać tylko jednostajny szum w uszach? Ukrywał pan to przed ludźmi? Udawał, że wszystko jest w porządku? Umierał pan, kurwa, co parę dni, bał się pan wyjść z domu, bał się pan kolegów, szkoły, wszystkiego?"

Przemysław Jurek, Maminsynek (fragment)

Tekst opublikowany w 35. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży

Więcej szczegółów dot. tekstu http://nowesztuki.pl/?nodeid=14&sar_id=522

Więcej o projekcie: http://csdpoznan.pl/scena-czytana

(-)
Materiał Organizatora
17 grudnia 2013

Książka tygodnia

Trailer tygodnia