Scena Prezentacji Centrum Sztuki Dziecka

dla młodych widzów z Poznania

Od 15 października młodzi widzowie będą mogli obejrzeć w Poznaniu przedstawienia z innych zakątków kraju, a także spoza jego granic. Na tegoroczną Scenę Prezentacji Centrum Sztuki Dziecka zaprosiło teatry z Padwy, Opola i Rzeszowa.

Jest to niepowtarzalna okazja dla widzów dziecięcych i młodzieży do poznania nowych, ciekawych i wartościowych realizacji teatralnych, ale już docenionych i nagradzanych. 

"Picablo" to tytuł spektaklu włoskiego teatru Tam Teatromusica, który powstał w oparciu o motywy zaczerpnięte z twórczości Pablo Picasso. Twórcy w sposób inspirujący i oryginalny zapraszają widzów od lat 5 do pracowni malarza, gdzie obrazy powstają, żyją, zmieniają się, ulegają nieustannym transformacjom. To tutaj postaci z płócien ożywają w przestrzeniach kreowanych kolorem, dźwiękiem i rytmem. Artyści pragną pobudzić indywidualną wyobraźnię widzów, zachęcić do zabawy w interaktywnym świecie, którego nie należy próbować zrozumieć, ale dać się mu porwać i poczuć go. Tam Teatromusica wykorzystuje nowe media, które umożliwiają dzieciom obcowanie z twórczością wielkiego malarza w sposób niekonwencjonalny i niezwykle nośny, zachowując jednocześnie indywidualny styl, charakterystyczny dla tego zespołu. Pomysł, reżyseria, scenografia i muzyka - Michale Sambin.

Dwa spektakle odbędą się 15 października, w poniedziałek o godz. 10.00 i 18.00, w Pawilonie Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1.

W kolejnym tygodniu Centrum Sztuki Dziecka zaprasza na spotkania z tekstami młodych dramaturgów Maliny Prześlugi i Roberta Jarosza, w ciekawych realizacjach Teatru Maska z Rzeszowa i Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. 

"Wnyk" Roberta Jarosza to propozycja, jakich mało w polskim teatrze, gdyż adresowana jest do młodzieży od 15 lat. Sztuka dotyka problemu dojrzewania, niezaspokojonego pragnienia miłości, przyjaźni i bezpieczeństwa. Stawia pytania o naturę śmierci. To fragmentaryczna opowieść prowadzona bez linearnej konsekwencji zdarzeń, zapisana w rwanych dialogach, fleszach z przeszłości. "Wnyk" w przenikliwy, trafny, poruszający i szczery sposób dotyka najbardziej skrytych zakamarków życia emocjonalnego dojrzewających młodych ludzi. 

Robert Jarosz za tekst i Bogusław Kierc za reżyserię "Wnyka" zostali nagrodzeni w 18. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2012 roku.

- 22 października (poniedziałek), godz. 18.00
- 23 października (wtorek), godz. 11.00 
- Pawilon Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1. 

"Bleee..." Maliny Prześlugi, jest prapremierą dramatu wyróżnionego w XX Konkursie na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, opublikowaną w Nowych Sztukach. Rzeszowska realizacja w reżyserii Laury Słabińskiej zyskała uznanie krytyków i znalazła się wśród "50 inscenizacji sztuk współczesnych 2011-2012" wydanym przez pismo Dialog. 

Skazany na pętlę autobusową Paź Królowej, wątpiący w istnienie władczyni, spotyka bandę dziwnych, wydawałoby się nieatrakcyjnych owadzich odrzutków, którzy poszukują akceptacji i zrozumienia dla swej wyjątkowości. Próbuje porwać ich do działania, odbudować ich poczucie własnej wartości, chce dobrze. Niezwykle dowcipny i dynamiczny spektakl jest próbą przekazania, bez moralizatorstwa i dydaktyzmu, wartości takich jak: tolerancja, przyjaźń, wiara w marzenia i ich moc sprawczą. Postaci i sytuacje przedstawienia są wielowymiarowe, zaskakujące, humorystyczne, nawet dla tych, którzy nigdy nie byli na pętli autobusowej na ul. Kaczej.

- 24 października (środa) 2012, godz. 17.00
- 25 października (czwartek), godz. 10.00 i 17.00 
- Ośrodek Teatralny Maski, al. Niepodległości 26. 

Bilety na wszystkie spektakle są w cenie 10 zł.
Rezerwacje przyjmujemy od 1 października pod adresem mailowym rezerwacje@csdpoznan.pl 
Sprzedaż biletów od 7 października w holu CK Zamek. 

Tegoroczna Scena Prezentacji powiązana jest z myślą przewodnią przyszłorocznego Biennale Sztuki dla Dziecka - "Słowo na terytorium sztuki dla dziecka". Taki też będzie temat dwudniowej konferencji naukowej organizowanej przez Centrum Sztuki Dziecka w celu wypracowania podstaw teoretycznych i zainicjowania rozważań nad hasłem przewodnim festiwalu wśród wykładowców, studentów, pedagogów, animatorów sztuki, artystów. Prelegentami będą pracownicy naukowi UAM, Uniwersytetów Warszawskiego, Wrocławskiego, Łódzkiego. Konferencja odbędzie się w dniach 24-25 października 2012. Zgłoszenia przyjmujemy do 15 października pod adresem mailowym bmuller@csdpoznan.pl. Udział jest bezpłatny.
Materiał

(-)
Materiał Organizatora
6 października 2012

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...