"Scenariusz dla trzech aktorów" w TVP Kultura

Wtorkowy wieczór przed telewizorem

Telewizyjna rejestracja słynnego spektaklu w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. „Scenariusz dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera powstał z myślą o konkretnych wykonawcach, a temat i sposób realizacji narzucali sami bohaterowie.

Obserwując przez lata wspólnej pracy braci Mikołaja i Andrzeja Grabowskich oraz Jana Peszka, Bogusław Schaeffer napisał sztukę o nich – dla nich. Prywatne konflikty, spory i dyskusje artystyczne, intymne pragnienia, pozy i „miny" teatralne, kłótnie o zawodowe pryncypia – to wszystko stało się nagle groteskową wizją ograniczeń twórczości scenicznej, sądem nad kulturą współczesną.

Urodzony w 1929 roku Bogusław Schaeffer jest kompozytorem i muzykologiem, dramaturgiem i grafikiem. W 1993 podczas Festiwalu Multimedialnego w Opolu Bogusław Schaeffer wystąpił w pięciu wcieleniach – jako kompozytor i muzyk wykonujący własne utwory, muzykolog, dramaturg i grafik. Profesor akademii muzycznych w Krakowie i Salzburgu, twórca kilkuset awangardowych kompozycji i autor naukowych publikacji o muzyce, ma także imponujący dorobek jako autor. Początkowo jego teatr wyraźnie wywodził się z muzyki. Sam autor dzieli swoje sztuki na „jeszcze muzyczne" (napisane w latach 1963-70 „Scenariusz dla nie istniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego", „Audiencje" I - V, „Kwartet dla czterech aktorów" czy „Scenariusz dla trzech aktorów") oraz „czysto teatralne": „Mroki", „Zorza", „Uwiąd", „Kaczo", „Aktor", „Tutam" i „Toast".

***

Autor: Bogusław Schaeffer

Reżyseria: Mikołaj Grabowski

Obsada: Mikołaj Grabowski, Andrzej Grabowski i Jan Peszek

Emisja: 11 grudnia, godz.20.25, TVP Kultura

(-)
Materiał TVP Kultura
11 grudnia 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia