Sceny z przedstawień Starego Teatru na wideo

Inscenizacja tekstów klasyków

W sezonie 2007/08 zapraszamy na projekcje wideo w cyklu "...w tym chaosie jest Bóg".

Pokazy, nagranych ze sceny przedstawień reżyserów Starego Teatru, będą się odbywały raz w miesiącu, w poniedziałek, o godzinie 17.00 w sali Muzeum Starego Teatru. Wstęp wolny. 
Przełom wieków XX i XXI, poprzedzający go w filozofii i kulturze duch postmodernizmu, dekonstrukcji, skierowały uwagę inscenizatorów na rozpad wartości kulturowych, etycznych i estetycznych oraz związanych z tym faktem socjologicznych i antropologicznych zagrożeń. 

Inscenizując teksty klasyków, opierając się o własne doświadczenia XX-wiecznej historii, reżyserzy Jerzy Grzegorzewski, Jerzy Jarocki, Krystian Lupa zwrócili uwagę na teorię przypadku (chaologię) jako organizację ludzkiego życia. Człowiek, który przestał być stworzony na podobieństwo Boga, jak pisał Hermann Broch "człowiek wypchnięty w przerażającą nieskończoność", może się tylko oprzeć na tym co "tu i teraz", a jego tęsknota do ogarnięcia czegoś więcej niż otaczająca rzeczywistość będzie prowadziła do odkrywania uczuć metafizycznych.

Najbliższe projekcje:
5 listopada 2007, godz:17.00
"Tak zwana ludzkość w obłędzie" Jerzy Grzegorzewski
wg tekstów Stanisława Ignacego Witkiewicza
Reżyseria Jerzy Grzegorzewski, scenografia Barbara Hanicka, muzyka Stanisław Radwan, prem.1992. Czas trwania projekcji 90 minut.
(AH)

Anna Litak
Materiały Teatru
31 października 2007

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia