Schubert w kopalni

"Schubert. Romantyczna ..." - reż. Magda Szpecht - Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu

W sobotę 27 lutego br., o godz. 19.00 serdecznie zapraszamy na premierę spektaklu „Schubert(...)" w reżyserii Magdy Szpecht do Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.

Będzie to wydarzenie wyjątkowe na kulturalnej mapie Polski, spektakl-instalacja muzyczna i choreograficzna powstała na styku teatru, muzyki klasycznej, muzyki współczesnej, sztuk wizualnych i tańca –spotkanie dwóch wyjątkowych kompozytorów – Franza Schuberta i Wojciecha Blecharza. Z udziałem profesjonalnych aktorów TDSz, aktorów amatorów – uczestników zajęć Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – oraz kwartetu smyczkowego złożonego z dolnośląskich filharmoników.

Głównym bohaterem spektaklu "Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców i kwartet smyczkowy" jest muzyka i przetworzone wątki z biografii romantycznego kompozytora, Franza Schuberta. Ze sceny zabrzmi jego najsłynniejszy utwór "Śmierć i dziewczyna"  wraz z nowoczesnym komentarzem skomponowanym przez Wojciecha Blecharza.

Punkt wyjścia dla tej scenicznej Schubertiady, złożonej z aktorów wałbrzyskiego teatru i grupy seniorów, studentów Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku stanowią ciała wykonawców i ich poczucie humoru.

Kwartet smyczkowy, złożony z dolnośląskich filharmoników, odegra zaś nieco inną rolę, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Cztery części kwartetu, wykonywane przez muzyków na żywo, wyznaczą cztery odmienne części przedstawienia, opowiadającego o tym, co ukryte, wstydliwe, zmysłowe i pozaintelektualne.

W "Schubercie..." ogromną rolę pełni choreografia, budowana wraz z wykonawcami; poprzez ruch chcemy pobudzać wyobraźnię i empatię. Muzyka klasyczna, odarta z oczekiwań i stereotypu, służy za partnera i gotowa jest pomieścić pragnienia, i marzenia każdego z nas. 

Spektakl prezentujemy:
27 lutego 2016 / godz. 19.00 / Premiera / Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, ul. Wysockiego 29, Galeria B5
28 lutego 2016 / godz. 18.00 / pokaz popremierowy / Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, ul. Wysockiego 29, Galeria B5

(-)
Materiał Teatru
23 lutego 2016
Portrety
Magda Szpecht

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...