Schulz w teatrze cieni. I warsztaty

"Sklepy cynamonowe" - reż. Robert Drobniuch - Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" powraca, po dłuższej przerwie, do spektaklu "Sklepy cynamonowe" na podstawie prozy Brunona Schulza, w reżyserii Roberta Drobniucha. Po każdym zagranym spektaklu (6-7 marca) odbędą się dodatkowe działania edukacyjne "W kręgu Schulza".

Przedstawienie zrealizowane zostało w planie aktorskim oraz ciekawej odmianie teatru cieni, przeznaczone jest dla widzów od lat 15.

Ascetyczny pokój, którego pustkę wypełniają wspomnienia, marzenia, rozsypane historie głównego bohatera. Strzępki minionych lat, urywki z dzieciństwa, majaki, zapachy, złudzenia Wszystko zamknięte w zamazanych obrazach - wypisanych, wyrysowanych, wybazgranych z życia. Życia zawieszonego w czasie i przestrzeni. Życia zastygłego między wczoraj i dziś, między jawą i snem, między światłem i cieniem...

Tak świat wyjątkowej twórczości Brunona Schulza - polskiego pisarza, grafika i malarza - widzą twórcy spektaklu "Sklepy cynamonowe".

Ten spektakl to próba zmierzenia się z prozą jedyną w swoim rodzaju - poetycką, często abstrakcyjną, nieraz uznawaną za niesceniczną. To próba uchwycenia tego, co nieuchwytne, stąd też wyjątkowa forma inscenizacyjna oparta na teatrze cieni. Na specyficzny schulzowski klimat składa się tu gra świateł inspirowana plastyczną twórczością artysty, sugestywne monologi oraz współczesna muzyka na żywo.

Spektakl zebrał bardzo dobre, wręcz entuzjastyczne oceny zarówno widzów, jak i krytyków. Był prezentowany w 2014 roku podczas 17 Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Stambule (Turcja), a w maju tego roku zostanie pokazany na prestiżowym 27 Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

Działania edukacyjne "W kręgu Schulza" obejmować będą:

- Przybliżenie sylwetki Brunona Schulza (życie i twórczość).

- Spotkanie aktorów z widzami - wymiana wrażeń, przemyśleń i opinii na temat spektaklu i Schulza.

- Odkrycie przed widzami kulis teatru cieni.

Spektakle: 6 marca o godz. 12.00 i 18.00 oraz 7 marca o godz. 18.00

(-)
Materiał Teatru
6 marca 2015
Portrety
Robert Drobniuch

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...