Sen nocy letniej

Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie

Premiera "Snu nocy letniej" Williama Szekspira odbędzie się w sobotę w warszawskim Teatrze Ateneum. Spektakl reżyseruje Bożena Suchocka, która zapowiada, że będzie on próbą rozgraniczenia tego, co jest prawdziwą miłością, a co - tylko przygodą

"Sen nocy letniej" Szekspira był początkowo traktowany, jako lekka komedia weselna. Z biegiem czasu dostrzeżono jednak w tej sztuce połączenie liryzmu z refleksją nad ludzką naturą i miłością.

Reżyser spektaklu w Teatrze Ateneum, Bożena Suchocka, sięgnęła po przekład dzieła Szekspira autorstwa Stanisława Barańczaka.

- Ten spektakl jest o miłości, o różnych jej formach, skomplikowanych relacjach międzyludzkich, z którymi przychodzi nam mierzyć się we współczesnym świecie - to jest główna idea jaka mi towarzyszyła podczas tworzenia tego przedstawienia. Bardzo mnie interesują relacje między tym tekstem a współczesnością, dlatego skorzystałam z przekładu Barańczaka. Wydaje mi się, że jego wersja jest najbardziej bliska temu, w jaki sposób posługujemy się językiem teraz. I rzeczywiście, dostarcza on możliwości zbudowania sytuacji, które są bardzo blisko powiązane ze współczesnością - opowiadała w środę dziennikarzom Suchocka.

W jej spektaklu pojawiają się np. wschodnie sztuki walki. - Tak wygląda nasz świat, to pewien eklektyzm kultur i pewnych motywów, które towarzyszą nam w życiu. Pomieszanie tych wszystkich światów jest obrazem naszej współczesności - tłumaczyła.

Na scenie ustawiono ściany z luster, w których nieustannie odbijają się bohaterowie przedstawienia. - Ich świat ma swoje odbicie w świecie baśni. Te same postacie, które są bohaterami w świecie realnym, odgrywają samych siebie, bohaterów - w świecie baśni. Stąd obecne lustrzane odbicie tych postaci - mówiła Suchocka.

- Przyszło nam żyć w bardzo dziwnych czasach, w których tak naprawdę zachwiało się nasze wyobrażenie o tym, co jest prawdziwą miłością, a co jest tylko spotkaniem, przygodą, jak to funkcjonuje. Przy tworzeniu tego spektaklu towarzyszyło nam to pytanie. Mam nadzieję, że każdy widz też je sobie zada - podkreśliła.

W obsadzie spektaklu znaleźli się m.in. Przemysław Sadowski, Agata Wątróbska, Tadeusz Borowski, Mariusz Drężek, Dariusz Wnuk, Anna Gorajska, Krzysztof Tyniec, Grzegorz Damięcki.

Bożena Suchocka to aktorka, reżyser, pedagog Akademii Teatralnej. Była asystentką Andrzeja Strzeleckiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Davida Schwizera, Michaela Hacketta, Piotra Cieślaka, Filipa Bajona. Reżyserowała na scenach Teatru Dramatycznego w Warszawie, Teatru Narodowego, Teatru Ateneum, Teatru Rozmaitości, Collegium Nobilium i Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

(-)
PAP
19 stycznia 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...