Sentymentalna podróż do żydowskiej Legnicy

filmowy zapis wspomnień

Zjazd byłych żydowskich mieszkańców Legnicy w dniach 6-10 września to dla Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego Żydów w Polsce okazja do realizacji filmu dokumentalnego.

Sentymentalna podróż do żydowskiej Legnicy czasów dzieciństwa i młodości kilkudziesięcioosobowej grupy uczestników zjazdu zostanie zarejestrowana filmowo. Kamera z reporterem towarzyszyć będzie uczestnikom zjazdu niemal we wszystkich miejscach, które zamierzają odwiedzić, zarejestruje spotkania i rozmowy, w których będą uczestniczyć, zapisze emocje, jakie będą temu towarzyszyć.

Filmowa ekipa towarzyszyć będzie uczestnikom zjazdu m.in. w odwiedzinach w ich byłej szkole, nieistniejącym już od kilkudziesięciu lat żydowskim III Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy (dziś V LO), zarejestruje spotkanie z prezydentem miasta w ratuszu i z redakcją "Słowa Żydowskiego" w miejskiej bibliotece. Będzie obecna na spotkaniu z członkami legnickiej gminy żydowskiej, a także podczas licznych spacerów śladami żydowskiej przeszłości miasta (bożnica, cmentarz, były teatr im. G. Dua). Wraz z uczestnikami zlotu uczestniczyć będzie w teatralnym spektaklu "Historia Nowego Świata", który przywołuje niemiecką, żydowską i polską historię legnickiego budynku przy ul Nowy Świat.

Dokumentalny film uzupełniony zostanie relacjami i wspomnieniami Żydów, którzy nadal są mieszkańcami Legnicy oraz archiwaliami ze zbiorów TSKŻ.

Realizatorem filmu będzie Piotr Piluk, kierownik działu polskiego miesięcznika "Słowo Żydowskie", zaś autorem zdjęć Michał Poddębniak (syn legnickiej aktorki), absolwent Wrocławskiej Szkoły Filmowej, wkrótce student łódzkiej "filmówki" na specjalności montaż filmowy.

Grzegorz Żurawiński
Materiały Teatru
7 września 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...