„Separatka" i „Clean Girl" zwycięzcami, Janusz Gajos z nagrodą specjalną!
3. Festiwal Sztuki Aktorskiej Teatropolis - Łódź: 21-27 marca 2025 r.W czwartkowy wieczór sala Sceny Monopolis pękała w szwach. Galę Finałową trzeciej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS poprowadził Andrzej Poniedzielski. Data finału festiwalu nie jest przypadkowa, to właśnie 27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Dlatego też uroczystość rozpoczął Robert Więckiewicz odczytaniem Odezwy, mówiącej o tym dlaczego sztuka i teatr są ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach.
Grand Prix trzeciej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS w kategorii Małe Formy Teatralne otrzymały Joanna Szczepkowska i Dorota Landowska za spektakl „Separatka"! W uzasadnieniu jury podkreśliło, że aktorki podjęły udaną próbę przedstawienie Polski w nowoczesny sposób.
Nagrodę główną w kategorii Monodram otrzymała 26-letnia Zuzanna Radek za „Clean Girl"! W uzasadnieniu jury podało, że nagradza młodą aktorkę za dojrzałość i wszechstronność środków aktorskich, odważny głos młodego pokolenia, za precyzyjną i świadomą konstrukcję roli, za siłę przekazu, wiarygodność, za zbudowanie obrazu współczesnej, młodej kobiety uwikłanej w podłość świata.
W ręce Zuzanny Radek trafiła również Nagroda Publiczności przyznana w tym roku po raz pierwszy. Rzadko się zdarza w konkursach artystycznych taka zgodność.
Nagrodę specjalną za całokształt dotychczasowej twórczości otrzymał Janusz Gajos. Artysta odbierał swoją statuetkę z ogromnym wzruszeniem.
Swoje wyróżnienie przyznała także firma Immergas Polska, główny sponsor TEATROPOLIS. Wyróżniono spektakl „Sztuka wywiadu", w którym zagrali Jan Peszek, Maria Seweryn i Małgorzata Zajączkowska. Nagrodę w imieniu Jana Peszka i zespołu odebrała Anna Seniuk.
Rozstrzygnięto także konkurs na plakat do filmu „Ziemia Obiecana" Andrzeja Wajdy. Decyzją jury, którym przewodził Andrzej Pągowski, nagrodę główną otrzymał Peter Javorik, a wyróżnienia Patrycja Longawa, Ryszard Kajzer, Grzegorz Myćka.
Przypomnijmy, że oprócz statuetek i dyplomów w ręce zwycięzców trafiły nagrody finansowe: 15 tysięcy złotych w kategorii Monodram i 20 tysięcy w kategorii Male Formy Teatralne. Zwycięzca konkursu na plakat otrzymał: 7 tysięcy.
Wyniki festiwalu podano na uroczystej gali, zamykającej tegoroczne TEATROPOLIS. Na zakończenie publiczność mogła obejrzeć Annę Seniuk w monodramacie „Życie Pani Pomsel". Warto dodać, że to pierwszy w życiu i dotychczas jedyny monodram grany przez tę wyjątkową aktorkę. Spektakl wyreżyserował Grzegorz Małecki, prywatnie syna artystki. Publiczność TEATROPOLIS doskonale przyjęła spektakl i artystkę co było widać i słychać.
Teatralny gigant!
Choć na podsumowania przyjdzie jeszcze czas, to już teraz można podjąć się oceny trzeciej edycji festiwalu. Z roku na rok TEATROPOLIS nie traci nic ze swojej dynamiki i potencjału. Świadczą o tym doskonałe spektakle i świetni artyści, którzy decydują się na udział w TEATROPOLIS. To dopiero trzecia edycja, ale festiwal stał się już znaną i rozpoznawalną marką. Nie tylko w środowisku teatralnym, ale też wśród fanów teatru. Świadczą o tym liczby, a te naprawdę imponują. Tylko w tegorocznej edycji festiwalu, w ciągu siedmiu dni odbyło się 21 wydarzeń, 11 spektakli, które obejrzało 3 tysiące widzów. To wydarzenie, to teatralny gigant, który już zapisał się na kulturalnej mapie nie tylko Łodzi ale i Polski. Przez trzy lata, w ramach Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS, pokazano na deskach Sceny Monopolis ponad 30 spektakli konkursowych (różnych form teatralnych) i prawie 10 pokazów specjalnych. Obejrzało je w sumie około 9 tysięcy osób.
Odbywający się po raz trzeci Festiwal Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS, to nie tylko pokazy mistrzowskie i spektakle, ale także liczne otwarte wydarzenia towarzyszące, w których tłumnie uczestniczy łódzka publiczność. Od 22 do 27 marca, w kameralnym centrum festiwalowym, odbyło się ponad 20 spotkań z artystami, zarówno grającymi w konkursowych spektaklach, jak i gości zaproszonych na spotkania z publicznością. O swoim życiu artystycznym opowiadali m.in. Grażyna Barszczewska i Małgorzata Potocka, tegoroczne jurorki. Zaproszenie na spotkanie z festiwalową publicznością przyjęły Krystyna Mazurówna, Paulina Gałązka i Piotr Adamczyk.
Na TEATROPOLIS swój wyjątkowy projekt zainaugurowała Fundacja Kultury i Sztuki „Taki Jestem", którą kieruje Katarzyna Kubacka-Seweryn. Fundacja od początku aktywnie angażuje się w organizację festiwalu, a w tym roku dodatkowo zrealizuje wyjątkowe wydarzenie, do którego zostanie zaangażowana łódzka młodzież wybitni polscy artyści.
__
Organizatorem Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS jest Monopolis, Współorganizatorem Fundacja Kultury i Sztuki TAKI JESTEM. Festiwal sponsoruje m.in. firma Immergas Polska, a partnerem festiwalu zostało miasto Łódź i Łódzkie Centrum Wydarzeń.
Fot. Katarzyna Ulańska / Ulanka.net