Sesja warsztatowa

"Kultura Obecności" - Peter Rose - Fundacja Teatr Nie-Taki

Warsztaty mają na celu wprowadzenie w proces twórczy, inspirowany poglądami Jerzego Grotowskiego. Odbywają się przy założeniu, że twórcze funkcjonowanie jest częścią rozwoju osobowego

Peter Rose rozpoczął pracę warsztatową w roku 1977. Jest ona dla niego ciągłym poszukiwaniem i polega na próbie osiągnięcia stanu, w którym doświadczenie staje się czymś oczywistym, namacalnym. Osiągnąć to można przez wspólną obecność, w sytuacji, gdy nie ma widzów - proces twórczy i jej wynik końcowy nie są wówczas od siebie oddzielone. Można to nazwać kulturą aktywną, bądź kulturą obecności (active culture).
Tworzą ją wszyscy uczestnicy i jest wspólna dla każdego z nich.

METODA PRACY:
Boso.
Leżąc na plecach.
Słychać rytm wyznaczany przez oddech.
Myśli zostają wyciszone.
Oczy są otwarte.
Następuje przebudzenie w czasie i w bezczasie.
Obecna jest świadomość przestrzeni i kontaktu z ludźmi wokół.


Spełnienie następuje poprzez relaks i samoświadomość, bez pobłażania sobie. Ciało spełnia się poprzez ustalenie jego obecności w przestrzeni pracy i przez bezpośredni kontakt z innymi.

Energia pochodzi z dynamiki ciała, z naturalnego oddechu. Każdy ruch pozwala oswoić przestrzeń, odkrywać ją i wszystko, co w sobie zawiera. Odkrywa się możliwości w działaniu i reakcji - podskok, galop, próba lotu. Energia ta staje się odskocznią od tego, co osobiste, prywatne. Utrzymujemy kontakt poprzez dawanie i branie, teraźniejszość i świadomość. Następuje przepływ związków, gdy jesteśmy zaangażowani we współpracę.

Trening, zarówno fizyczny jak i wokalny, oparty jest na metodach pracy Stanisławskiego i Grotowskiego. Podstawą wszystkich działań fizycznych i praktyki staje się odblokowanie rezonatorów ciała. Jest też drogą do znalezienia swojego głosu.

Sesja odbędzie się 23-25.04
w godzinach:
15.oo-20.oo (23.04), 10.oo-16.oo (24 i 25.04), we Wrocławskim Teatrze Pantomimy przy Alei Dębowej 16

Wszyscy uczestnicy muszą przygotować krótki tekst oraz piosenkę do pracy.

Zapisy pod nr tel. 504-109-317 lub mejlowo: martapulter@gmail.com, koszt 170 zł/15h warsztatowych

Peter Rose urodził się w Nowym Jorku w 1955 roku. Ukończył studia na Uniwersytecie Columbia w 1977 roku. Jego pierwszy solowy występ "The Circular Heavens" odbył się w 1977. W tym też roku spotkał Ludwika Flaszena i Ryszarda Cieślaka i pracował z nimi podczas parateatralnych działań Teatru Laboratorium w Stanach Zjednoczonych. W 1978 poznał Jerzego Grotowskiego i został wówczas zaproszony do Wrocławia, by wziąć udział w pracy Teatru Laboratorium "Drzewo ludzi".
Jest współzałożycielem nowojorskiego centrum artystycznego Performance Space 122, działaczem ruchów na rzecz rozwoju teatru w Nowym Jorku. W 1980 ponownie przybył do Polski, by wziąć udziału w projekcie "Teatr Źródeł".

Prezentował swoje przedstawienia w Nowym Jorku, Bostonie, San Francisco, San Diego Los Angeles, na scenach niemieckich - we Frankfurcie, Monachium,  Hamburg, i Berlinie Zachodnim, także we Włoszech, Czechach i w Polsce.

Od 2006 r. Rose prowadzi cykliczne spotkania warsztatowe. W 2007 roku wykładał na Uniwersytecie Columbia w Nowym Yorku. Do Wrocławia przybył ponownie w 2008 roku, by wziąć udział w sesji warsztatowej prowadzonej przez Zygmunta Molika "Głos i Ciało" w Instytucie im. J. Grotowskiego.

Dodatkowe informacje na stronie: www.test-traveler.de

(-)
Materiały Organizatora
20 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...