Sezon jubileuszowy w Teatrze Atelier

Leśmian, Osiecka i klezmerskie granie

Już niebawem, 2 lipca - recitalem Magdy Kumorek "Śmiercie", do którego inspirację stanowi wiersz Bolesława Leśmiana ("Chodzą Śmiercie po słonecznej stronie/Trzymający się wzajem za dłonie"), rozpoczną się spektakle w sopockim Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej.

Teatr Atelier kierowany nieprzerwanie przez André Hübnera- Ochodlo, tego lata obchodzi swój jubileusz - dwudziestu lat od zaistnienia. Jak na jubileusz przystało, tegoroczny program tej sceny będzie obfitował w wydarzenia artystyczne najwyższej próby, recitale, koncerty, filmy muzyczne, promocje nowych płyt.

Na czwartek, 4 lipca zapowiedziano "Hommage a Joanna Bogacka", który uświetni uroczysty pokaz filmu Justyny Mazur i Wojciecha Ostrowskiego, poświęcony wybitnym kreacjom w spektaklach Teatru Atelier niedawno zmarłej aktorki.

Od 13 do 29 lipca trwać będą doroczne Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską, które otworzy światowa premiera koncertu "Silence", przygotowanego z okazji setnych urodzin Abrahama Sutzkevera, jednego z najwybitniejszych poetów literatury jidisz XX wieku. Wiersze poety będzie interpretował André Ochodlo, który wystąpi wraz z zespołem smyczkowym Atom String Quartet, jedynym polskim kwartetem grającym jazz, z Janem Smoczyńskim (fortepian) i Adamem Żuchowskim (kontrabas).

Poezja Abrahama Sutzkevera pojawi się również wśród pieśni Itziga Mangera, Kadyi Molodowsky'ego, Mordechaja Gebirtyga, w programie"Layla", w którym żydowskie utwory wykonywać będzie także Andre Ochodlo wraz z zespołem jazzowym "Odem's Trio". Z koncertem pieśni żydowskich napisanych w latach 1939-1945 "Bluer than Blue" wystąpi osobno Urszula Makosz z zespołem klarnecisty Christiana Dawida.

Jako atrakcja specjalna - na tarasie klubu Atelier wieczorem w niedzielę, 2 lipca zapowiada się Noc z Muzyką Klezmerską ("Klezmer Night"), (miejsca stojące - wstęp wolny). Jak co roku, w czasie Spotkań z Kulturą Żydowską odbywać się będą warsztaty języka i kultury jidisz.

Wcześniej , 8 lipca w Teatrze Atelier rozpocznie się Tydzień Bardów, w którym pojawi się czterech solistów: Marek Dyjak, Adam Nowak, Marek Andrzejewski oraz Mariusz Lubomski. Z programu sierpnia warto zasygnalizować przedpremierowy ekskluzywny spektakl muzyczny warszawskiego Teatru Muzycznego ROMA - "Całujcie mnie wszyscy w odbiornik", według scenariusza i w reżyserii Jerzego Satanowskiego. Spektakl ten przygotowała grupa artystów, którzy dwa lata temu na deskach Teatru Atelier prezentowali pamiętne przedstawienie "Tuwim dla dorosłych".

Sezon tegoroczny zwieńczy recital Hanny Banaszak "Stoję na Tobie Ziemio".

Tradycyjnie odbywać się będzie konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej", prowadzony od dwóch lat we współpracy z III Liceum Ogólnokształcącym w Sopocie.

Henryk Tronowicz
POLSKA Dziennik Bałtycki
25 czerwca 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia