Sezon reżyserskich kreacji

nowy sezon teatralny - Narodowy Teatr Stary w Krakowie

Dyrektor Mikołaj Grabowski przedstawił repertuarowe plany Starego Teatru. - Pięć premier oraz inauguracja działalności Cyfrowego Muzeum w naszym teatrze to zarys programu na rozpoczynający się sezon, sezon reżyserskich kreacji - powiedział Mikołaj Grabowski, dyrektor Starego Teatru, na konferencji prasowej

Pierwszą premierową realizacją będzie "Brand. Miasto. Wybrani." (24 IX), przedstawienie oparte na tekstach Henryka Ibsena w reżyserii Michała Borczucha. - To będzie spektakl o społeczności żyjącej w kryzysie, w stanie chaosu po bliżej niesprecyzowanej katastrofie. W tę społeczność wkracza człowiek z jakiegoś odległego świata ze swoją duchowością - powiedział obecny na konferencji reżyser.

Tydzień później (1 X) Jan Klata zaprosi nas na inscenizację powstałą z powieściowych inspiracji Josepha Conrada, zatytułowaną "Koprofagi, czyli znienawidzeni, ale niezbędni". - Obie opowieści rozgrywają się w środowiskach anarchistów. Conrad, pisząc o swoich czasach, ujawnił nam coś bardzo ważnego o czasach naszych: opisuje bowiem świat targany falą terroru i wielkich przemian, świat, w którym czyni się zło - mówił reżyser.

Kolejną premierą będzie "Nasze miasto" Thorntona Wildera (26 X), tytuł, jak ujawnił dyrektor Grabowski, odkupiony od warszawskiego Teatru IMKA, gdzie nie został w pełni wyeksploatowany. Tę opowieść o bohaterach naszych wspomnień zobaczymy w obsadzie nieco zmodyfikowanej wobec wersji warszawskiej. Przygotuje ją Szymon Kaczmarek, reżyser stołecznej realizacji, który na krakowskiej narodowej scenie wyreżyseruje także "Kordiana". Premiera utworu Słowackiego przewidziana jest (w nawiązaniu do akcji dramatu) na 30 XII. Nieco wcześniej (8 XII) Mikołaj Grabowski zaprosi na premierę "Pana Tadeusza", współinaugurującą festiwal "Boska Komedia". Muzykę do narodowej epopei komponuje Zygmunt Konieczny, a w obsadzie zobaczymy m.in. Aldonę Grochal, Katarzynę Krzanowską, Krzysztofa Globisza, Tadeusza Huka. - Po zrealizowaniu przeze mnie "Pamiątek Soplicy" według Rzewuskiego czy "Opisu obyczajów" według Kitowicza naturalną konsekwencją jest sięgnięcie po "Pana Tadeusza" - powiedział reżyser.

Prawdopodobnie po Nowym Roku do prób "Miasta snu" przystąpi Krystian Lupa, przygotowując nową wersję swego spektaklu sprzed lat, tym razem w koprodukcji ze scenami stołecznymi: Dramatycznym i TR Warszawa. Trwają też rozmowy dotyczące realizacji "Chłopców" Stanisława Grochowiaka oraz prapremiery "Iluzji" Iwana Wyrypajewa w reżyserii autora.

Miłośnicy aktorstwa Haliny Kwiatkowskiej mogą liczyć na uroczystość jubileuszu tej zasłużonej aktorki, która ukończyła 90 lat, z czego 70 spędziła na krakowskich scenach.

I wreszcie ważna wiadomość dla teatrologów, ale i miłośników światów wirtualnych: 1 X rusza Cyfrowe Muzeum Starego Teatru, przedstawiające dzieje tej sceny. - Zdygitalizowany materiał, związany z historią naszego teatru, składa się z siedmiu tysięcy obiektów. Takimi cyfrowymi zbiorami nie może się pochwalić żaden teatr w Polsce - powiedziała Anna Litak, kierownik muzeum.

Jolanta Ciosek
Dziennik Polski
19 września 2011

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki