Sfera Ruchu już za dwa tygodnie

Sfera Ruchu w Nowej Soli

Już 22 marca rozpocznie się dwudniowy festiwal Sfera Ruchu, zrzeszający twórców oraz miłośników teatru tańca, teatru fizycznego i jedynej w swoim rodzaju teatralnej maestrii, która bierze swój początek z ruchu i w nim się zamyka. Tegorocznej edycji przewodzi hasło „Tribute to IMPRO". Jest to nawiązanie do zielonogórskiej tradycji sztuki improwizacji scenicznej, a także – bezpośrednio – do Festiwalu Improwizacji, który dawniej organizował w Zielonej Górze Paweł Matyasik.

Sfera Ruchu to projekt zapoczątkowany przez wielkich pasjonatów i artystów teatru tańca: Gabrielę Keller-Janus (Teatr Tańca Enza) ze Słupska, Joannę Miś-Fudali (Teatr Tańca Akro i Projekt PańFu) z Torunia oraz Marka Zadłużnego (Pracownia Teatru Tańca) z Zielonej Góry. Został on pomyślany jako sieć festiwali i w takiej formie jest realizowany w trzech wzmiankowanych ośrodkach.

Pomysł stworzenia festiwalu wyrósł z towarzyszącego organizatorom pragnienia integracji reprezentantów polskiego środowiska związanego właśnie z tą sferą teatru oraz zbudowania przestrzeni dla ich twórczej konfrontacji. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w 2010 roku w Zielonej Górze pod nazwą SPACE (wtedy jeszcze była to inicjatywa dwojga tancerzy: Marka Zadłużnego oraz bytomianki Anny Piotrowskiej) i miała charakter konkursowy. Każda kolejna odsłona festiwalu różniła się już jednak od poprzednich, płynąc z nurtem polskiej kultury tańca i dostosowując się do jej bieżących realiów. W końcu twórcy zrezygnowali z formuły konkursowej, nadając dorocznemu świętu teatru tańca charakter kuratorski. Obecnie Sfera Ruchu jest skierowana do grup i solistów zajmujących się tańcem zarówno zawodowo, jak i niezawodowo, lecz profesjonalnie. Wspiera ludzi, którzy oddają się teatralno-tanecznej pasji z zaangażowaniem i charyzmą, choć na co dzień wykonują inne zawody.

Oprócz występów solistów i grup teatralnych podczas festiwalu odbędą się dwie debaty panelowe, zaś tancerze będą mogli wziąć udział w warsztatach z tańca współczesnego i języka ruchowego znanego jako Gaga. 21 marca, czyli dzień przed rozpoczęciem Festiwalu, na specjalne zaproszenie Dyrektora NDK, Polski Teatr Tańca zaprezentuje widzom spektakl "Polka" w reżyserii Igora Gorzkowskiego i w choreografii Iwony Pasińskiej.

Jako krytyk „Dziennika Teatralnego" już kilkakrotnie miałam przyjemność oglądać i recenzować występy artystów w ramach Sfery Ruchu. Za każdym razem były to prawdziwie inspirujące, emocjonalne, zaskakujące i precyzyjnie dopracowane widowiska. Z czystym sumieniem polecam więc udział w tym wydarzeniu wszystkim wielbicielom tańca oraz szeroko pojmowanego teatru współczesnego!

W tym roku nasz wortal objął festiwal swoim patronatem.

Agnieszka Moroz
Dziennik Teatralny
16 marca 2019

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...