Sfera Ruchu już za dwa tygodnie

Sfera Ruchu w Nowej Soli

Już 22 marca rozpocznie się dwudniowy festiwal Sfera Ruchu, zrzeszający twórców oraz miłośników teatru tańca, teatru fizycznego i jedynej w swoim rodzaju teatralnej maestrii, która bierze swój początek z ruchu i w nim się zamyka. Tegorocznej edycji przewodzi hasło „Tribute to IMPRO". Jest to nawiązanie do zielonogórskiej tradycji sztuki improwizacji scenicznej, a także – bezpośrednio – do Festiwalu Improwizacji, który dawniej organizował w Zielonej Górze Paweł Matyasik.

Sfera Ruchu to projekt zapoczątkowany przez wielkich pasjonatów i artystów teatru tańca: Gabrielę Keller-Janus (Teatr Tańca Enza) ze Słupska, Joannę Miś-Fudali (Teatr Tańca Akro i Projekt PańFu) z Torunia oraz Marka Zadłużnego (Pracownia Teatru Tańca) z Zielonej Góry. Został on pomyślany jako sieć festiwali i w takiej formie jest realizowany w trzech wzmiankowanych ośrodkach.

Pomysł stworzenia festiwalu wyrósł z towarzyszącego organizatorom pragnienia integracji reprezentantów polskiego środowiska związanego właśnie z tą sferą teatru oraz zbudowania przestrzeni dla ich twórczej konfrontacji. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w 2010 roku w Zielonej Górze pod nazwą SPACE (wtedy jeszcze była to inicjatywa dwojga tancerzy: Marka Zadłużnego oraz bytomianki Anny Piotrowskiej) i miała charakter konkursowy. Każda kolejna odsłona festiwalu różniła się już jednak od poprzednich, płynąc z nurtem polskiej kultury tańca i dostosowując się do jej bieżących realiów. W końcu twórcy zrezygnowali z formuły konkursowej, nadając dorocznemu świętu teatru tańca charakter kuratorski. Obecnie Sfera Ruchu jest skierowana do grup i solistów zajmujących się tańcem zarówno zawodowo, jak i niezawodowo, lecz profesjonalnie. Wspiera ludzi, którzy oddają się teatralno-tanecznej pasji z zaangażowaniem i charyzmą, choć na co dzień wykonują inne zawody.

Oprócz występów solistów i grup teatralnych podczas festiwalu odbędą się dwie debaty panelowe, zaś tancerze będą mogli wziąć udział w warsztatach z tańca współczesnego i języka ruchowego znanego jako Gaga. 21 marca, czyli dzień przed rozpoczęciem Festiwalu, na specjalne zaproszenie Dyrektora NDK, Polski Teatr Tańca zaprezentuje widzom spektakl "Polka" w reżyserii Igora Gorzkowskiego i w choreografii Iwony Pasińskiej.

Jako krytyk „Dziennika Teatralnego" już kilkakrotnie miałam przyjemność oglądać i recenzować występy artystów w ramach Sfery Ruchu. Za każdym razem były to prawdziwie inspirujące, emocjonalne, zaskakujące i precyzyjnie dopracowane widowiska. Z czystym sumieniem polecam więc udział w tym wydarzeniu wszystkim wielbicielom tańca oraz szeroko pojmowanego teatru współczesnego!

W tym roku nasz wortal objął festiwal swoim patronatem.

Agnieszka Moroz
Dziennik Teatralny
16 marca 2019

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki